Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grónské ledovce tají stále rychleji

22. 1. 2011

 

Grónské ledovce rychleji tají
 
V Grónsku v roce 2010 roztála největší plocha ledovců od začátku měření v roce 1979. Období tání také bylo nejdelší v historii.  
 
Na úbytku ledovců se projevilo výjimečně teplé léto a zároveň málo sněhových srážek v zimě, citoval z americké vědecké studie zpravodajský server MSNBC.
 
Období tání v roce 2010 bylo výjimečné. V některých oblastech trvalo až o 50 dnů déle než je dlouhodobý průměr. Tání začalo výjimečně brzy už koncem dubna a skončilo celkem pozdě v polovině září. Navíc se každoročně zvětšuje oblast zasažená táním asi o 17 tisíc kilometrů čtverečných. Rozdíl mezi plochou, která roztála v roce 1979 a v roce 2010, odpovídá rozloze Francie.
 
Jednou z příčin zvýšeného tání ledovců je, že rok 2010 byl podle meteorologů jedním z nejteplejších od poloviny 19. století.  V Grónsku byly letní teploty o tři stupně Celsia vyšší než je dlouhodobý průměr. V hlavním městě Grónska Nuuku bylo jaro a léto nejteplejší od roku 1873.
 
K tání také přispěly malé sněhové srážky v zimním období. Holý led je tmavší než sníh, takže pohlcuje víc slunečního záření.
 
Tání grónských ledovců přispívá ke zvyšování hladiny světových moří. V současnosti se jen kvůli tání části ledového příkrovu Grónska každoročně zvýší hladina moří a oceánů o půl centimetru.