Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sousse - Tunisko

13. 8. 2010

 

Sousse – Tunisko
 
Sousse leží asi 140 kilometrů jižně od hlavního města Tunisu. V roce 2009 v něm žilo asi 200 000 obyvatel a bylo tak třetím nejlidnatějším městem v zemi za Tunisem a Sfaxem. Město je od roku 1988 zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
 
       Perla Sahelu, jak je mu často přezdíváno, se na počátku 21. století stala jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Tunisku. Přitažlivé pro návštěvníky jsou písečné pláže (hlavní je Bú Džaafar) s množstvím restaurací, barů. Pro mladší hosty je připravena řada diskoték a jiných míst pro aktivní odpočinek. Tím ale Sousse připomíná spíše evropská města. Potřebné informace o čemkoliv (mapy, prospekty) se dají získat zdarma v centru města u hradeb v informační kanceláři tuniského „Íčka“.
 
       Ve městě je řada historických památek a bohaté jsou také muzeální sbírky pocházející až z 9. století př. n. l., kdy na tomto místě byla Féničany založena kupecká osada Hadrumete. Osada se brzy stala důležitým přístavem a snad i díky tomu jí Římané během třetí punské války nezničili. Po velkém úpadku města ve 3. století bylo město okupováno Vandaly, kteří mu dali podle svého krále jméno Hunericopolis. Během vpádu Arabů v 7. století bylo město téměř úplně zničeno a z antických památek se dodnes tak téměř nic nedochovalo. Současné jméno Sousse dostalo v 9. století.
 
       Starověkým jádrem města je Medina. Ta je obehnána vysokými hradbami se třemi hlavními vstupy. Na rozdíl od ostatních měst není toto centrum nijak velké, ale patří mezi jedno z nejzachovalejších. Za jeho branami se nachází známý souk Bazar, rybí trh, archeologické muzeum, pevnost Kasbah a Velká mešita. Ta byla postavena v roce 850 n. l. z velkých kamenů, které jí dávají charakter pevnosti. Vnitřní nádvoří je vydlážděno mramorem a modlitebnu zastřešuje kopule. Přístavní pevnost Kasbah je postavena na základech z 8. století př. n. l. Podobné pevnosti byly postaveny za dob Almohávidů od Alexandrie až po Ceutu na severním pobřeží Afriky jako obrana proti nájezdům křesťanů. Z věže Kasbah je pěkný pohled na Medinu a na nádvoří sousedící Velké mešity. V centru města je také muzeum mozaik v bývalé citadele Kasbah, která se nachází v rohu Mediny a muzeum antického umění, které obsahuje především punské a římské artefakty.
 
       Ekonomika města je pochopitelně orientována zejména na cestovní ruch. Proto v Sousse a jeho blízkém okolí je více než šedesát ***–***** hotelů. Lepší ubytování je v zahradní zóně zvané Skanes jihovýchodně od města směrem k Monastiru. Slušné je i směrem na sever k přístavnímu, ale hlučnějšímu Port el Kantaoui. Nejméně vhodné je bydlení přímo v centru města. Ve městě je také řada obchodů se zajímavým zbožím, např. z kůže nebo s textilem a samozřejmě suveniry. Obyvatelé se mimo „turistického“ průmyslu věnují výrobě textilu a zpracování olivového oleje. Levnější a jednodušší je nákup v obchodním komplexu než u soukromníků (ceny jsou pevně stanoveny a odpadá tak ne vždy příjemné smlouvání o ceně).
 
       Sousse je výborným výchozím bodem pro výlety do okolí. Rozhodně stojí za to navštívit amfiteátr římské osady Thysdrus ze 3. století v El Jemu jižně od Sousse. Zdejší koloseum bylo třetím největším v říši římské a mělo kapacitu 30 000 diváků. Pěkné je také město Monastir ležící jihovýchodně od Sousse a je vzdálené asi půl hodiny jízdy. Ze Sousse jezdí kolem letiště do Monastiru příměstský vlak zvaný „metro“ a má také zastávku u letiště. Dále se tímto směrem dá jet po silnici např. do Mahdie. Ze Sousse se dá jet busem i na západ do 70 kilometrů vzdáleného čtvrtého svatého města islámu – Kairouanu. Tuniské agentury také dělají jednodenní výlety mikrobusy směrem na sever do Nabeulu, Hammametu, Tunisu, Sidi Bou Saidu a Kartága. Výlet tímto směrem rozhodně doporučuji, aspoň částečně nasajete atmosféru života zdejších obyvatel. Samozřejmě že je možné vydat se i na delší – dvou až třídenní okružní výlety po Tunisku. I ty bych doporučil, zejména budete-li na pobytovém místě více dní (10-14). Busy Vás naloží přímo před Vaším hotelem a dovezou samozřejmě zase na stejné místo při návratu ze zajímavého „vandru“.
 
       Pokud se vydáte na výlet na vlastní pěst, upozorňuji, že stanice Louage je na jižním okraji města, zatímco autobusové nádraží je na jihozápadě. Cena za jízdné je doslova směšná. Velmi výhodné je cestování taxíky, jen je třeba jít na okraj města, protože taxi ve městě a mimo něj (taxi se liší označením) provozují různé společnosti (městské taxi nemůže jet mimo město). Během cesty taxíky mimo město zastavují kdekoliv (jezdí při pobřeží kolem hotelů, nikoliv po přímější Trans-African Highway 1) na místě mávajícím zájemcům o přesun. Pasažéři se tak během cesty obměňují podle kapacity auta. Doporučuje se před nastoupením domluvit se s řidičem na cílovém místě a na ceně.