Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maďarsko - 1956 úprk před Sověty, po roce 2010 před Viktorem Orbánem

29. 1. 2011

 

Maďarsko – 1956 úprk před Sověty, po roce 2010 před "svým" Orbánem

No vida. Kde zůstala národní hrdost? Za tři roky vlády Viktora Orbána už odešlo z domova přes půl milionu Maďarů. Podle renomovaného ekonomického liberálního týdeníku Heti Világgazdaság (HVG) je hlavním důvodem nespokojenost s tvrdým, někdy až bezohledným stylem vládnutí.

Před Viktorem Orbánem a jeho stranou Fidesz utíká do zahraničí víc lidí než před sovětskými tanky, které krvavě potlačily maďarskou protikomunistickou revoluci v období 23. 10.-10. 11. 1956! Odhaduje se, že tehdy na podzim odešlo ze země na Západ více jak 200 tisíc Maďarů a to bylo dosud považováno za největší exodus Maďarů v moderní historii. Podle HVG vláda Viktora Orbána sovětské okupanty v tomto směru výrazně překonala. Z Maďarska se za tři roky (2010-12) Orbánovy vlády odstěhovalo už přes 500 tisíc Maďarů. Například jen Německo za rok 2011 a první čtvrtletí roku 2012 evidovalo 65 tisíc přistěhovalců z Maďarska.

Jak dále uvádí HVG, emigrace do zahraničí je pro Maďarsko obrovským ekonomickým problémem. Za hranice odešlo 12 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva, zejména pak mnoho odborně a jazykově vzdělaných mladých lidí a jejich odliv se může ještě zvyšovat. Mladým lidem, kteří dostali stipendium na vysoké škole, totiž nový zákon přikazuje dlouhodobou pracovní povinnost ve vybraných lokalitách v Maďarsku (něco jako bývaly umístěnky v ČSSR v padesátých a šedesátých letech 20. století).

Velmi složitá je ekonomická situace země. Ta i přes tvrdá opatření není schopná v posledním období dosáhnout jakéhokoliv hospodářského růstu.

Úprk Maďarů za hranice také boří plány Orbánovy vlády na zvýšení počtu obyvatel Maďarska – přes deset milionů. Tomuto navýšení měl napomoci zákon o dvojím občanství, který umožňuje udělit maďarské občanství menšinám žijícím dlouhodobě za hranicemi Maďarska (Slovensko, Rumunsko, Srbsko aj.). Jejich počet se přitom odhaduje až na pět milionů.

Budapešť zprvu naivně očekávala, po hře na „hrdost“ zahraničních Maďarů, že se o maďarské občanství přihlásí až dva miliony zájemců. Omyl, žádost si podalo jen asi 370 tisíc lidí. A většina z menšinových Maďarů, dosud žijících v zahraničí, se po získání občanství do Maďarska nestěhuje a pro zemi tak neznamená očekávaný ekonomický přínos.

Škodolibě se dá dívat na současný úprk Maďarů z pohledu Slováků, Rumunů a Srbů, kteří by si mohli podle pesimistických prognóz za „pár let“ vylidněné území bývalých Uher mezi sebe rozdělit.

Na druhé straně může mít vládnoucí Fidesz z masivního exodu Maďarů do zahraničí „radost.“ Z velké části se nejedná o voliče jeho strany a levicové opozici to tak zřejmě ještě ztíží snahy o vítězství v příštích volbách, které se v Maďarsku budou konat už za rok v roce 2014.