Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buenos Aires

12. 11. 2013

 

Buenos Aires – argentinská perla
 
Hlavní město Argentiny se rozkládá na středovýchodě země na břehu Rio de la Plata v nadmořské výšce 15 m n. m. na ploše 202 km2. Žije v něm více než 13 milionů obyvatel. Samotné město leží na 34° 35´ j. š. a 58° 41´ z. d., Při pohledu na jižní polokouli se nachází zhruba na stejné rovnoběžce jako Sydney nebo Cape Town. První osada na místě dnešního města byla postavena Španěly v roce 1536.
 
Z původního názvu Puerto de Nuestra Seňora de Santa María del Buen Aire – Přístav naší svaté Panny Marie dobrého vzduchu, který dal městu Don Pedro de Mendoza, vyslanec španělského krále Karla I., zbyla jen dvě slova.
 
V roce 1540 osadu dobyli domorodci. Trvalé osídlení se datuje rokem 1580. Hlavním městem samostatné Argentiny je od roku 1880.
 
Název města Buenos Aires zcela vystihuje příjemné klima města. Vzduch je čistý, svěží, díky stále vanoucímu vánku od Atlantského oceánu. Převládá mírně vlhké subtropické podnebí. Léta jsou obvykle horká s teplotami přes 28 °C, průměrná teplota se v období od prosince do března pohybuje něco pod 25 °C. Zimy jsou vlhké, v období od června do srpna se pohybují teploty pod 10 °C. Roční úhrn srážek činí 1 000 milimetrů. Převládajícím typem krajiny v okolí města je pampa.
 
Buenos Aires je nejdůležitějším argentinským přístavem při společném ústí řek Uruguay a Paraná. Pro lidi z přístavu se vžilo označení porteňos (lidé z přístavu).
 
Buenos Aires je nejen hlavním městem Argentiny, ale také metropolí s výrazným evropským vlivem nejen v gastronomii. Španělsko-italský akcent naleznete nejen v architektuře, ale ve spoustě barů, kabaretů, diskoték a restaurací v příjemném prostředí pod otevřeným nebem. Orientace v centru města je snadná. Ulice tvoří pravidelnou obdélníkovou nebo čtvercovou osnovu, přičemž v každém úseku, jemuž se říká kvádr, jsou domy číslovány po stovkách.
 
Naše prohlídka města, po přistání na mezinárodním letišti Ezeiza Ministro Pistarini (EZE) a ubytování v hotelu v samém středu města, vedla nejdříve do nedaleké městské části Recoleta. Zde jsme navštívili místní hřbitov Cementerio de la Recoleta se 4 600 honosnými hrobkami připomínajícími často kaple nebo menší domky. Na tomto pietním místě je pochována i Evita Peronová, nejznámější Argentinka. I po více jak šedesáti letech po své smrti je pro mnoho Argentinců populární a tak jsou na jejím hrobě denně čerstvé květiny. Z města mrtvých jsme se přesunuli ke kongresovému náměstí s kongresem Congreso Nacional (kongres připomíná Bílý dům ve Washingtonu). Odtud vedla naše cesta na náměstí Plaza del Mayo ke Casa Rosada (růžovému prezidentskému paláci). Náměstí Argentincům připomíná události z 25. května 1810, kdy po zprávě z Evropy, že španělský král byl sesazen a země byla obsazena Napoleonem, povstali právě zde a pod vedením generála José San Martina Španěly vyhnali ze země. Argentinci si byli jisti, že se bez nich bez problémů obejdou. Vyvrcholením událostí bylo vyhlášení nezávislosti dne 9. července 1816. Tyto události připomíná denně v podvečer skupina vojáků v modrých uniformách, granátníků z dob generála San Martina, když pochodují přes náměstí sejmout vlajku.
 
Jeli jsme dál, k nejširší ulici světa s 18 jízdními pruhy – Avenida 9 de Julio k obelisku Republiky (Obelisco), který je neodmyslitelným symbolem hlavního města. Na této třídě se poblíž obelisku nachází budova divadla Colón, jedné z největších operních scén světa.
 
Vstoupili jsme do dělnické čtvrti La Boca (kolem stadionu La Bombonera slavného argentinského fotbalového klubu Boca Juniors). Boku založili janovští námořníci. Zde zcela jistě dominuje ulička Caminito (nápadně podobná Place du Tertre na Montmartru v Paříži) s obrazy malířů, nádhernými pestře „zmalovanými“ domky a mnoha turisty. Celkový dojem z nádherného, bezpečného a příjemného velkoměsta ještě umocnila pěší procházka po nákupní zóně Avenida de Florida. Kam večer? Moje doporučení? Zajeďte si na vynikající večeři a fantastické Tango show do luxusního kabaretu La Ventana.
 
Pro Buenos Aires je typická bohatá zeleň v mnoha parcích, kde na stezkách, které se podobají našim cyklostezkám (jeden jízdní pruh) neustále poklusávají, jezdí na kolečkových bruslích či kolech stovky sportu milovných obyvatel města. Sport a především fotbal jsou národní zábavou. Jako důkaz snadno poslouží návštěva Plazy Lavalle, kde je památník fotbalového míče. Ve městě hraje několik fotbalových klubů, vynikají především Club Atlético Boca Juniors, CA River Plate, CA Independiente; argentinskou ligu hrají také CA Vélez Sársfield, AA Agrentinos Juniors, Arsenal FC Buenos Aires či Racing Club Buenos Aires.
 
Hlavní argentinské město je spojeno s okolím hustou sítí silnic a dálnic, železnic, s blízkou Uruguayí trajekty. Pro domácí lety slouží letiště Jorge Newbury (AEP).