Jdi na obsah Jdi na menu
 


SAE

11. 11. 2013

 

Spojené arabské emiráty
 
Al-Imárát al-Arabija al-Muttahida (oficiální název) je 112. největším státem světa s rozlohou 82 880 km2. Těsně předstihuje Českou republiku (78 866 km2). Tento neobyčejně rychle se rozvíjející stát se rozkládá na východě Arabského poloostrova podél obratníku Raka. Z většiny ho omývá Perský záliv, nejvýchodnější břehy omývá Ománský záliv. Severní „perské“ pobřeží je dlouhé asi 600 kilometrů, východní „ománské“ 100 kilometrů. Při pobřeží se nacházejí stovky drobných, téměř liduprázdných ostrůvků. Typické je šelfové moře s krásnými písečnými plážemi, mělčinami, úzkými zálivy a také ekonomicky neobyčejně „zajímavou“ ropou. Na značné ploše pobřeží u Perského zálivu jsou pobřežní solné planiny, ploché nížiny pokryté světlou písečnou pouští. Na jihozápadě území SAE jsou velké oranžově červené písečné přesypy. V Emirátech jsou ale i hory. Nejvyšší horou je Jebel Tibor s nadmořskou výškou 1 527 metrů, zajímavá je také hora Jebel Haffit (1 300 m n. m.) nebo skalnaté Hajarské hory. Dešťové srážky jsou téměř zanedbatelné, dosahují sotva 100 milimetrů za rok.
 
SAE vznikly počátkem listopadu 1971. V zemi neexistují žádné politické strany ani odborové organizace. O moc se dělí sedm vládnoucích rodin. Ty také tvoří sedmičlennou Nejvyšší radu vládců, zákonodárný orgán, který ze svého středu volí prezidenta. Koncem roku 2010 je hlavou státu šejch Khalifa bin Zayed Al Nahyan, vládce emirátu Abú Zabí. On a vládce Dubaje, šejch Mohammad bin Rashid Al Maktoum mají právo veta. Pro schválení všech důležitých rozhodnutí musí být alespoň pět hlasů ze sedmi.
 
SAE sousedí na západě a jihu se Saúdskou Arábií a na východě a jihovýchodě s Ománem. V Emirátech žije 4,625 tisíc obyvatel (6/2010), hustota zalidnění je 56 obyv./km2 (v ČR téměř 130). Hlavním městem je Abu Dhabi, hlavní město stejnojmenného emirátu, který je co do rozlohy největší.
 
Značná ekonomická prosperita je založena na ropě. Ta zde byla objevena v sedmdesátých letech 20. století a zásoby se odhadují asi na sto let. Také ložiska zemního plynu jsou nezanedbatelná, i když se o nich tolik nemluví. Podle odhadů odborníků jsou zásoby Emirátů páté největší na světě a měly by vystačit asi na 150 let. Těžba ropy a zemního plynu se podílí téměř 27 % na HDP a tvoří většinu exportu. Největšími odběrateli jsou Japonsko (90 % jeho spotřeby je kryto dovozem ze SAE), Republika Korea a Thajsko. Mimo těchto komodit se významně vyvážejí datle. Dováží se spotřební zboží a potraviny, stroje, stavební materiály, suroviny a z nich hlavně bauxit. SAE se v posledním období zaměřuje na velkovýrobu hliníku. Jedna velká hliníkárna stojí v Dubaji, druhá se staví u Abú Zabí. Po dokončení bude největším komplexem na výrobu hliníku na světě. Dalším rozvíjejícím odvětvím je opravárenství lodí. Dubai Drydocks patří mezi pět největších opravárenských kapacit lodí na světě. Pozornost je věnována i zpracování ropy a zemního plynu. Nizozemsko-emirátské konsorcium Borouqe provozuje petrochemické závody na výrobu olefinů, polyofelínů, ethylenu a polypropylenu, benzenů a dichlorethylenu. Mohutně se rozvíjí stavebnictví díky megalomanským projektům jednotlivých vládnoucích šejků. SAE se snaží stát se světovým turistickým, obchodním, logistickým, kulturním a finančním centrem a po pravdě se jim to docela daří.
 
            Velmi zajímavé a současně poměrně složité je územní rozdělení jednotlivých emirátů. Kdysi dávné Pirátské pobřeží ovládali od 13. století Britové. Ti z oblasti u Perského zálivu postupně odcházeli během roku 1971. Současné Spojené arabské emiráty existují jako samostatný stát od 2. 11. 1971, kdy odtud definitivně britská vojska odešla. Bahrajn a Katar se k nově vznikajícímu útvaru SAE nepřipojily a vyhlásily samostatnost – Bahrajn dne 15. 8. 1971, Katar dne 3. 9. 1971.
 
          SAE tvoří 7 autonomních emirátů, absolutistických monarchií: ABU DHABI (čti Abú Zabí), AJMAN nebo /UJMAN/ (čti Adžmán), AL FUJAYRAH nebo /FUJAIRAH/ (čti Al Fudžajra), DUBAI (čti Dubaj), RAS AL KHAYMAH nebo /RAS AL-KHAIMAH/ (čti Rás al Chajma), SHARJAH (čti Šardža), UMM AL–QAYWAYN nebo /UMM AL-QAIWAIN/ (čti Um al Kuvajn).
 
EMIRÁT
ROZLOHA v km2
POČET OBYV.
v milionech (2010)
ABU DHABI
72 175
1,501
AJMAN
260
0,036
AL FUJAYRAH
1 150
0,130
DUBAI
4 114
1,777
RAS AL KHAYMAH
1 683
0,220
SHARJAH
2 590
0,899
UMM AL-QAYWAYN
800
0,062
Neutrální území – 2 území
108
0
Spojené arabské emiráty
82 880
4,625
 * Neutrální území – (Neutral zone se nacházejí mezi Dubaiem a Abu Dhabi a mezi Ajmanem a Ománem).
 
Tabulka přibližných vzdáleností mezi městy SAE v km
ABU DHABI
DUBAI
150
 
SHARJAH
166
 
AJMAN
172
 
UMM AL-QAYWAYN
197
 
RAS AL KHAYMAH
245
 
 
 
DUBAI
ABU DHABI
150
 
SHARJAH
16
 
AJMAN
22
 
UMM AL-QAYWAYN
47
 
RAS AL KHAYMAH
95
 
AL FUJAYRAH
125
 
HATTA
115
 
AL AIN-město (hranice)
113 (139)
 
AL QABIL (OMN)
150
AL FUJAYRAH
HATTA
30
 
Abu Dhabi je největším emirátem s rozlohou 72 175 km2, tj. 87 % z celých SAE a také nejbohatším emirátem. Má nejvíce ropy a leží v něm hlavní město země. Mimo tohoto prvenství mu patří ještě významnější. Má nejvíce ropy, celých 90 % SAE. V celosvětových zásobách je Abú Zabí na 5. místě na světě a zásoby by měly vystačit ještě aspoň na 100 let! Emirát sousedící s Dubajem na severu a Šardžou na severovýchodě, s Ománem na východě, se z nejchudšího beduínského změnil za půl století v nejbohatší, využívající nejnovější technologie. Většinu emirátu pokrývá písečná poušť. V Perském zálivu se nachází řada malých ostrůvků náležejících právě k tomuto emirátu. Na těchto drobných územích je velmi pěkná příroda s množstvím archeologických lokalit. Aby byla flora uchráněna, není turistům umožněn vstup. Emirát se dělí na západní region (Abú Zabí) a východní region s centrem Al Ain poblíž ománských hranic. Tam se mimo jiné sklízejí datle.
V Abu Dhabi se na ostrově Yas Island od roku 2009 jezdí závěrečný závod vozů F 1 na okruhu Yas Marina Circuit s délkou 5 555 metrů a se 21 zatáčkami. Protože jde o poslední závod, právě zde se může rozhodnout o budoucím mistru světa (v roce 2010 se jím zde stal Němec Sebastian Vettel).
 
Dubai (česky „místo srazu“) je emirát s mnoha nej. V podstatě se nerozlišuje emirát a město. Dubai je synonymem pro bohatství, luxus a konzum, nejsou zde žádní bezdomovci, velmi nízká je kriminalita, naopak vysokou úroveň má školství a zdravotnictví.
Hotelu Burj al Arab a nejvyššímu mrakodrapu Burj Khalífa jsou na těchto stránkách věnovány samostatné články.
 
Sharjah je rušným městem, jakoby předměstím Dubaje. Šardža (foneticky) se rozkládá severovýchodně od emirátu Dubaj a je třetím největším emirátem za Abu Zabí a Dubajem jak velikostí, tak i počtem obyvatel. Šardža je známá jako hlavní kulturní centrum SAE, ale také jako místo velmi přísně dodržovaných islámských tradic a zákonů. Mimořádně zajímavá je jeho zeměpisná poloha. Šardža se skládá ze tří spolu nesouvisejících území. Největší plochu zaujímá ve středu země ležící část emirátu a ta se dotýká pobřeží Perského zálivu. Při něm leží hlavní město emirátu. Dvě menší území jsou při pobřeží Ománského zálivu na východě SAE. Severnější území emirátu sousedí na severu i jihu s Al Fudžajrou, západně odtud se nachází část emirátu Ras al Chajma. Jihovýchodní část emirátu sousedí na severu s Al Fudžajrou, na západě s Ras al Chajmou a na jihu s Ománem. Jedině Šardža sousedí se všemi ostatními šesti emiráty! A dvakrát s Ománem. Další geografickou zajímavostí je, že uvnitř Šardži se nachází enkláva Madha (75 km2), která je součástí Sultanátu Omán.
 
Ajman je miniemirátem. Je velmi blízko Dubaje a tak se do něho dá celkem snadno dojet taxíkem (1 km taxi by měl stát kolem 1,60 Dh. AED – emirátský dirham (Dh.) = 5,50 Kč, za 1 € asi 4,20 AED, za USD 2,6 AED + snížení hodnoty o výměnu, tedy zhruba za Euro 4 dirhamy, za 2 dolary 5 dirhamů. /Pevný kurz je 1 UDS=3,671 AED/.
 
Umm al-Qaywayn je nejchudším emirátem, téměř celý zaujímá poušť. Snad pro klid a odpočinek je výhodou malé město, která má „své dny“ teprve před sebou. Turisticky není zajímavý, pláže zatím zejí prázdnotou.
 
Ras al Khaymah má pestřejší přírodu, mírně zvlněný povrch, pěkné písečné pláže, velmi dobré možnosti k nakupování a do Dubaje se dá dojet po dálnici do hodiny (95 km).
 
Al Fujayrah je nejvýchodnějším, leží na pobřeží Indického oceánu, má bohatší podmořský život, příjemné prostředí. Do Dubaje cesta netrvá ani 2 hodiny. Celkově se dá shrnout, že každý emirát nabízí něco zajímavého. Vládnoucí šejkové se snaží přilákat turisty a zcela jistě všude najdete velmi slušné možnosti ubytování a kvalitní služby.