Jdi na obsah Jdi na menu
 


Norské kladívko - to je Lillehammer

27. 6. 2010

 

Norské kladívko – to je Lillehammer

Hlavní město norské provincie Oppland bylo od 12. do 27. února 1994 dějištěm XVII. ZOH. Na hrách se poprvé zúčastnili naši sportovci už jako samostatná česká výprava (v Albertvillu 1992 soutěžili ještě jako společná ČSFR). Žel tentokrát to bylo bez úspěchu, ani jedna medaile na nás nezbyla, zato domácí jich získali 26. 
 
Sám rychlobruslař Koss vybojoval 3 zlaté medaile a každou v novém světovém rekordu v hale Vikingskipet v Hamaru. Ne všechny disciplíny se konaly přímo v Lillehammeru, např. lední hokej se hrál i na stadionu v jižně ležícím Gjøviku na stadionu, který byl vytesán ve skále, lyžařské disciplíny se konaly na svazích v okolí města (Hunderfossen atd.).
 
XVII. zimní olympiáda se konala už dva roky po předchozí (hry XVI. ZOH pořádal francouzský Albertville) a tato zimní setkávání vrcholových sportovců světa se už nekonají v přestupných letech jako dosud, ale v sudý rok mezi nimi.   
 
    Pětadvacetitisícové město Lillehammer (v překladu kladívko, proto ten název článku) se nachází u ústí řeky Mesna do největšího norského jezera Mjøsa (po délce má 117 kilometrů) na počátku údolí Gudbransdalen. Město je mostem spojeno s Vignes ležícím na břehu jezera a je z něj pěkný pohled na město i jeho hornaté okolí. Na severním břehu jezera leží Neverfjell s moderním kostelem z roku 1964. 
 
Ve vlastním Lillehammeru mimo dominujících skokanských můstků nad městem a Haakon Hall (zimní stadion) mnoho „památek“ na hry nezbylo. Největším turistickým „magnetem“ je tak opět skanzen De Sandvigske Samlinger PåMaihaugen. Toto muzeum v přírodě bylo založeno v roce 1887 zubním lékařem Anderzem Sandvigem (1863-1950) a tvoří ho více jak 150 budov s téměř 35 000 kusy lidového umění. Patří sem i dřevěný kostel Garmo nebo farma Bjørnstad. O prázdninách bývá farma obydlena a lidé v ní žijí a pracují jako v 90. letech 19. století.
 
Dalším cílem turistů je obrazová galerie Lillehammer Bys Malerisamling s díly norských umělců 18. a 19. století. Zajímavá svojí architekturou je i vlastní budova z roku 1963. Další možností k návštěvě v samém centru města je norské muzeum dopravních prostředků Norsk Kjøretøy Historisk Museum. Unikátní jsou jak historické sáně, tak i historické automobily. Dalšími atraktivitami města jsou Banken kulturhuset– budova z konce 19. století s vnitřní nástěnnou výzdobou nebo Bjerkebåek– dům, v němž žila norská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1928 Sigrid Undsetová. Tato významná norská spisovatelka je pochována v osadě Mesnalien asi 15 kilometrů od Lillehammeru.
 
Turistům je nabízena atraktivní projížďka na kolesovém parníku Skibladner po jezeře Mjøsa. Můžete si vybrat z několika linek např. Lillehammer–Moelv (80 minut), Lillehammer–Gjøvik (135 minut) nebo Lillehammer–Hamar (210 minut). Na parníku je restaurace a možnost bohatého občerstvení. Atraktivní je v pondělí, ve středu a v pátek večerní odjezd z centra města ve 20 hodin na losí safariØyer. Při cestě do hor je podávána káva, koláčky a losí sekaná. 
 
Už mimo Lillehammer, ve 14 kilometrů na sever ležícím Hunderfossenu je zajímavé norské muzeum historie silnic (vstup zdarma), ale především rodinný park Hunderfossen Familie Parkse sochou obřího trolla, pohádkovou jeskyní, muzeem voskových figurín, zámkem Soria Moria a mnoha adrenalinovými atrakcemi pro všechny věkové kategorie (zde už se platit musí). Norové se umějí bavit a tak rádi zaplatí. Vstupné je při přepočtu asi 500 Kč pro dospělé a 420 Kč pro děti (2009).