Jdi na obsah Jdi na menu
 


Denver - Colorado

15. 11. 2013

 

Denver – Colorado
 
Hlavní město Colorada se svým půl milionem obyvatel (v aglomeraci přes 2 miliony) je 22. nejvíce osídleným městem USA (2012). Nachází se v oblasti ostrého geologického rozhraní oddělujícího ploché roviny Velkých plání (Great Plains) od ostrých štítů Skalistých hor (Rocky Mountains).
 
Pro vznik města byl nejdůležitější osobností prospektor William Russell, který v roce 1858 u potoka Cherry Creek objevil první nuggety zlata. Zlata sice nebylo tolik, kolik se očekávalo, ale k založení hornické osady Denver to stačilo. Denverskou zlatou horečku brzy překonaly nálezy v Pikes Peak Country jižně od města. Ty způsobily odliv lidí z města, ale ne jeho zánik, jak se občas v takto vzniklých městech později stávalo.
 
Známý slogan „Pikes Peak or Bust – musím být u toho, nebo raději zemřu“ byl velkou výzvou. Nové Eldorádo dalo do pohybu obrovské množství dobrodružných hledačů zlata, kteří postupně pronikali do nejopuštěnějších koutů hor. Hrstka zbohatla, hodně jich pomrzlo a většina se později usadila v rozrůstajícím se Denveru nebo poblíž něj v nově vznikajících osadách a městech.
 
Denver byl založen 17. listopadu 1858 v nadmořské výšce 1609,34 metrů. Proto se mu někdy přezdívá „Mile High City“ – jednomílové město. Značku s výškou 5 280 stop najdete na schodišti do budovy státního Capitolu (jsou tam na schodech vlastně tři značky, podle posledních GPS měření je správným schodem ten patnáctý) s pozlacenou kupolí na křižovatce ulic E. 14th a E. Colfax Street. The Colorado State Capitol byl vystavěn v roce 1908 podle návrhu architekta E. E. Myerse.
 
Město je příjemné tím, že v něm sluneční paprsky hřejí přibližně 300 dní v roce, je zde bezpočet městských parků a v nich vyklusávajících obyvatel, na 90 golfových hřišť, tenisové kurty a 650 mil cyklistických stezek. Město je významnou dopravní křižovatkou dálniční sítě, vzrůstající význam má místní asi 10 let staré moderní Denver International Airport. Centrum města (Downtown a LoDo) je poměrně malé, přesto v něm je na 300 restaurací, asi 90 Pubů, muzea, galerie, obchodní domy, vysokoškolské areály a zábavní park Six Flags Elitch Gardens. Za návštěvu stojí mincovna U. S. Mint, kde během návštěvy můžete vidět zlaté pruty a seznámit se s technologií zpracovávání zlata. Za skvost města lze označit Denver Art Museum (W. 14th Avenue/Bannock Street) se sbírkami indiánského umění, totemy, rohožemi, oděvy atp. Sedmipatrová budova s členěnými fasádami obloženými skleněnými deskami, mezi nimiž jsou nepravidelně rozmístěna okna, připomínající střílny, je velmi působivá. Hlavní ulicí je Larimer Street s viktoriánskými domy, galeriemi, obchody a kavárnami, mexickými restauracemi. Zajímavostí, vhodnou k následování i u nás do historických center měst, je free autobusová doprava projíždějící po hlavní třídě a stavící zhruba po každých 100 metrech. Denverský symfonický orchestr koncertuje od září do května v Boettcher Concert Hall na 14 th/Curtis Street a v létě v nádherném přírodním amfiteátru 26 kilometrů jihozápadně od centra města v Red Rocks. Prohlídka tohoto fascinujícího místa rozhodně stojí za to.
 
Ve městě je Colorado Convention Center, University of Colorado at Denver, ZOO, Colorado Botanic Garden, Aquarium, Colorado History Museum, Colorado Railroad Museum, City park, mimo město je zajímavé Buffalo Bill´s Museum a Grave (místo posledního odpočinku známého Buffalo Billa).
 
Jinak Denver je městem sportu, sídlí zde sedm profesionálních klubů: na Coors Fieldu z roku 1993 hrají baseballisté Denver Rockies, známý je basketbalový klub Colorado Rockies, nám velmi známé jsou hokejové laviny Colorado Avalanche, které hrají své domácí zápasy v Pepsi Centeru z roku 1999, NBA hrají Denver Nuggets, americkou národní fotbalovou ligu hrají na Invescu Field z roku 2001 Denver Broncos, na fotbalovém stadionu hrají Colorado Rapids a národní ligový Lacros je doménou Colorada Mammoth.
 
Návštěvu hlavního města Colorada i jako nástup do NP Rocky Mountains lze jen doporučit. Město každodenně mění svou tvář, rozrůstá se do šířky a přibývá jeho obyvatel (boom posledních let). Přijeďte se podívat na hezké upravené město i na jeho „za humny“ okouzlující hornaté okolí.
 
Stát Colorado sousedí na severu se státem Wyoming, na západě s Utahem a na jihu s Novým Mexikem. Malou částí území sousedí na jihovýchodě s Oklahomou, východní hranici má s Kansasem a severovýchodní s Nebraskou.
 
Východ státu je tvořen velkými prériemi, které se v uprostřed státu mění v mohutné Skalnaté hory. I proto jsou dešťové srážky ve východním Coloradu velmi malé a jejich roční úhrn je jen kolem 15 mm. To z východního Colorada vytváří velmi suchou zemi. Ve středním Coloradu se nacházejí mohutné hory, které jsou zalesněnésmrky. Zde se nachází např. vrchol Longs Peak (4346 m n. m.). V roce 2002 v této rozsáhlé oblasti vypukl velký požár, který tuto část krajiny významně odlesnil. Obnova původního stavu potrvá desítky let a není vůbec jisté, zda se podaří dosáhnout původního stavulesů. V nitru Skalnatých hor se nachází několik parků jako např. Eastes Park, Moraine Park, West Horseshoe Park… Nachází se tam i velká příkopová propadlina. Západ Colorada tvoří také Skalnaté hory a celá oblast je zalesněna smrky a osikou. Skalnaté hory jsou zasněžené pouze v zimě. Je zde několik menších ledovců. Srážkový úhrn je 80 milimetrů za rok.
 
Mně se při mém cestování po Rocky Mountains podařilo vystoupit na vrchol 12. nejvyšší hory tohoto pohoří, na Mt. Evans ve Front Range do výšky 4347 m n. m.  (nejvyšší vrchol Mount Elbert v horském pásmu Sawatch Range má výšku 4401 m n. m.).
 
Ekonomika státu Colorado byla původně založena na závlahovém zemědělství a těžbě nerostů. V druhé polovině 20. století však velmi expandoval průmysl a služby. Ekonomika je diverzifikovaná a je pozoruhodná koncentrací vědeckého výzkumu a hi-tech průmyslem. Hlavní průmyslová odvětví jsou: výroba strojních zařízení, dopravních zařízení, chemické produkty, těžba nerostů a jejich zpracování (Colorado je největším producentem molybdenu, na druhém místě je v produkci vanadu a wolframu a na třetím místě v USA v těžbě olova, zinku a stříbra. Těží se také uran, ropa, zemní plyn a uhlí). Významný je také potravinářský průmysl, turistika a bankovnictví.
 
Hlavními zemědělskými produkty jsou: chov ovcí a skotu, s tím související výroba mléčných výrobků, pěstování pšenice a ječmene, cukrovky a ovoce a také sušení sena na horských loukách.
 
Colorado je 38. státem USA (od 1. 8. 1876) a řadíme ho do horské oblasti. Jeho rozloha je přibližně 270 000 km2.
 
Mimo Denver jsou známá také města Colorado Springs, univerzitní Boulder, lyžařská střediska Aspen či Vail, centrum černé metalurgie Pueblo. Neméně zajímavé je kdysi zlatokopecké, dnes už jen přežívající, díky hracím automatům a kasínům coloradské Las Vegas, městečko Central City. Denně sem přijíždějí jednotlivci svými automobily, ale i autobusy z Denveru přepravovaní gambleři, aby zde realizovali své money. A opravdu je kde hrát.