Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loga automobilek

11. 11. 2010

Loga automobilek

 

Na kapotách aut vídáte různá loga. Každý asi ví, jak vypadají znaky BMW, Renaultu či Mercedesu. Co ale vlastně tato loga symbolizují a jak názvy automobilek vznikaly?

 

ALFA ROMEO

Název Alfa Romeo vzniklo ze dvou částí. První je zkratka továrny (Anonima Lombarda Fabrica Automobili) a druhá část byla později přidána po novém majiteli, který továrnu osm let od vzniku převzal. Logo je složitější než u ostatních značek. Nalevo je červený kříž v bílém poli, což je znak Milána. Na druhé straně je zase had pojídající muže. Oba symboly pochází ze středověkých křížových výprav.

 

AUDI

Název Audi má dlouhou historii. Podnikatel August Horch totiž odešel z automobilky A. Horch & Co. a chtěl založit jinou. Název Horch Automobil Werke ale musel změnit. Své jméno, které v němčině znamená „poslouchej“ přeložil do latiny a tak vznikl název Audi. Čtyři spojené kruhy se v logu objevily poté, co se sloučily čtyři automobilky. Audi sídlí v Ingolstadtu v Bavorsku.

 

BMW

BMW je zkratkou pro německý název Bavorských automobilových dílen (Bayrische Motoren Werke) v Mnichově. Původní výroba ve firmě se zabývala leteckými motory a tak tento fakt souvisí s logem. Modrobílý střed připomíná roztočenou leteckou vrtuli. Bílomodrou barvu měla navíc i jedna bavorská letka, která používala motory od BMW.

 

CADILLAC

Automobilka Cadillac se jmenuje po francouzském průzkumníkovi – Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillas. Logo se od vzniku hodně změnilo, ale základ zůstal – koruna a znak. Koruna symbolizuje šest starobylých francouzských hrabství a znak udatný původ. Firma sídlí v Detroitu v Michiganu.

 

CITROËN

Automobilka nese název zakladatele Andreho Citroëna. Za zmínku stojí, že firma předtím vyráběla jen ozubená kola a jiné součástky. Logo, které vypadá jako dvě šipky směřující vzhůru, ve skutečnosti symbolizuje železné zuby převodových kol. Citroën je členem skupiny PSA Peugeot Citroën.

 

DATSUN

Původně se automobilka jmenovala jen DAT podle tří investorů: Den, Aoyama a Takeuchi. V roce 1931 po uvedení nového malého auta na trh se název změnil na Datson – „Datův syn". Jenže v japonštině son znamená ztráta, a tak dnešní jméno je Datsun. Nápis v logu byl dříve na vlajce Japonska. Dnes je součástí Nissanu, mateřská společnost sídlí v Jokohamě.

 

FERRARI

Ferrari nese jméno zakladatele Enza Ferrariho. Logo bylo vytvořeno podle příběhu samotného zakladatele. Kůň mu na autech měl přinést štěstí. Žlutá barva okolo je barvou města Modena.

 

FIAT

Fiat je zkratkou italské továrny aut - Fabbrica Italiana Automobili Torino. Logo tvoří pouze nápis, který změnil během doby barevný podklad. Dříve byly mezi písmeny tečky a okolo nich vavřínový věnec.

 

FORD MOTOR COMPANY

Henry Ford odešel po neshodách s investory z automobilky Henry Ford Company a rok nato založil Ford Motor Company v Detroitu v Michiganu. Dnes používáme pouze část Ford. V logu Fordu byl dřív vidět rukopis zakladatele, nyní je nápis vložen do modrého oválu.

 

HONDA

Jméno automobilky je po zakladateli Hondovi. Logo značky je velká iniciála názvu značky. Firma sídlí v Tokyu ve čtvrti Minato.

 

HYUNDAI

Slovo hjonde znamená z korejštiny „moderní“. V logu je písmeno H, podobně jako u Hondy, tohle je ale nakloněné. Firma sídlí v Soulu v Republice Korea.

 

CHEVROLET

Automobilku založil Louis Chevrolet. Původ loga je velmi zajímavý, protože se na něm neshodli ani jeho majitelé. První verze je ta, že kříž je vzorkem tapety z jednoho pařížského hotelu. S tímto útržkem měl majitel přijet zpět do Ameriky. Druhá verze říká, že majitel symbol zahlédl v novinách. Znak v obou případech nemá žádný význam. Sídelním městem je Detroit v Michiganu.

 

CHRYSLER

Chrysler vznikl až po reorganizaci automobilky Maxwell Motor Company a jméno nese opět po zakladateli Walteru P. Chryslerovi. Logem Chrysleru je okřídlený nápis. Také Chrysler sídlí v americkém Michiganu.

 

KIA

Kia znamená v korejském jazyce „původ v Asii“. Podklad v podobě oválu má znázorňovat zeměkouli. Firma má sídlo v Soulu.

 

LAMBORGHINI

Automobilku Lamborghini založil Ferruccio Lamborghini. V logu této značky je býk, protože zakladatel se v tomto znamení narodil. Firma sídlí v městečku Sant´AgataBolognese, vyrábí v Bologni.

 

MAZDA

Mazda je zkomolené jméno zakladatele Matsudy. V íránské Savestánštině znamená „velká moudrost". V logu Mazdy je vidět písmeno M nebo V. Střed může vypadat jako letící pták, což je symbol svobody. Firma sídlí v Hirošimě.

 

MERCEDES

Mercedes je pojmenován po dceři zakladetele Daimlera Benze. Symbol Mercedesu, tedy trojcípá hvězda, má představovat zemi, vodu a vzduch. Sídlo má ve Stuttgartu.

 

NISSAN

Jméno je zkratka pro japonské závody – Nippon Sangyo. Logo tvoří nápis a kruh kolem něj. Ten znázorňuje vycházející slunce. Sídlí v Jokohamě v prefektuře Kanagawa.

 

OPEL

Zakladatel Oplu se před výrobou aut zabýval výrobou šicích strojů a později jízdních kol. Automobilům se začali věnovat až jeho synové po jeho smrti. Grafická podoba značky Opel dříve požívala logo s nápisem Opel, ve 40. letech byl znak změněn na vzducholoď zasazenou do zlatého kroužku. V dnešní podobě se vzducholoď zaměnila za blesk. Sídelním městem je německý Rűsselsheim am Main.

 

PEUGEOT

Firmu Peugeot založil Jean-Jacques Peugeot. Logo bylo vytvořeno na zakázku a dnešní podoba se od té dřívější liší tím, že lev už nestojí na všech čtyřech, ale je jen na zadních. Firma má sídlo v Paříži.

 

PORSCHE

Porsche zdědilo jméno po synu slavného konstruktéra Porscheho. Ferry Porsche továrnu založil a pokračoval ve stopách svého otce. Základem loga je erb Württemberska a uprostřed je skákající kůň, který patří k samotnému městu.

 

RENAULT

Renault nese název po zakladateli Louisi Renaultovi. Logo od vzniku změnilo již několikrát podobu, ale vždy zůstal znak diamantu. Sídelním městem je Boulogne-Billancourt ve Francii.

 

ROLLS-ROYCE

Rolls-Royce je spojenina příjmení dvou zakladatelů: Charlese Stewarta Rollse a Frederica Henryho Royce. Znakem Rolls-Royce jsou pouze iniciály zakladatelů. V horní a dolní časti jsou jejich celá příjmení. Sídlí v Derby, v regionu East Midlands.

 

SAAB

Saab je zkratka švédských leteckých závodů – Svenska Aeroplan aktiebolaget. V logu je hlava gryfa, což je mýtický orlo-lev. Ten symbolizuje sílu a neohroženost. Sídelním městem je Trollhätten.

 

SEAT

Seat je také zkratkou, v tomto případě ale španělské společnosti motorových vozidel – Sociedad Espanola de Automóviles de Turisma. Logem je opět iniciála názvu. Sídlí ve španělském městě Martoral, patří pod německý VW.

 

SUBARU

Název vznikl podle souhvězdí plejád. Šest hvězd představuje šest společností, které mateřská společnost Fujitsu Heavy Industries tvořily. Hvězdy ze souhvězdí můžeme spatřit i ve znaku. Sídlí v Ótě v prefektuře Tokyo.

 

ŠKODA

Název naší největší automobilky v Mladé Boleslavi vznikl na základě prvorepublikového majitele Emila Škody. Logo je popisované jako okřídlený šíp. Logo z roku 1923 vypadalo jako hlava indiána, později byla hlava indiána už velmi zjednodušená.

Šíp je symbolem rychlosti a cílené aktivity. Křídla pak pokroku, volnosti, šíře nabídky a odbytu výrobků ve světě. Otvor v křídle značí stylizované oko, což má ukazovat na přesnost výroby a vnímavost k okolí. Vavříny symbolizují sílu, chytrost, vítězství a poukazují na stoleté zkušenosti firmy. Zelená barva dodává Škodě větší svébytnost, protože konkurence zelenou barvu často nepoužívá (plzeňská Škodovka používala modrou barvu). Kromě svěžího výrazu dnes zelená barva signalizuje pozornost k novým výzvám, jako je ochrana životního prostředí, recyklace použitých materiálů a ekologická produkce. Kruh znamená jednotu, svět, harmonii.

 

TOYOTA

Toyota není původním názvem automobilové továrny. Nejprve se jmenovala Toyoda po svých zakladatelích. Ti však chtěli odlišit název firmy od jména rodiny. Toyota sídlí v japonském městě Toyota, v prefektuře Aiči, a znamená v překladu „mnoho rýže". Zajímavostí je, že v japonštině se tento název píše osmi tahy, což je číslo, které podle výkladu z východní Asie přináší štěstí. Logo tvoří tři elipsy tvořící písmeno T.

 

VOLKSWAGEN

Jméno automobilové značky je přesným překladem z němčiny a znamená „lidový vůz". Říkalo se mu tak od vzniku z důvodu, že automobilka měla vyrábět levná auta pro střední třídu obyvatelstva. Co se týče loga, je to zkratka slova volkswagen – VW. Sídlo je ve Wolfsburgu.

 

VOLVO

Volvo vzniklo z latinského „volvere“ – točím se. To proto, že firma, která automobilku založila, dříve vyráběla kuličková ložiska. Kruh se šipkou pochází z mytologie – je to symbol boha války. Sídlí v Gӧteborgu na jihu Švédska.