Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hoover Dam Bypass - vodní dílo v Coloradu

4. 3. 2013

 

Hoover Dam Bypass
 
Hoover Dam (vodní dílo pojmenované po prezidentu Herbertu Hooverovi – v úřadu od 4. 3. 1929 do 4. 3. 1933) bylo postaveno v letech 1931-36 a stále patří mezi sedm technických zázraků v USA a zůstává nejvyšší klenbovou přehradou na západní polokouli (hráz je vysoká 221,4 metrů, délka hráze je 379 metrů).
          A od října roku 2010 je zde v provozu další unikát a zároveň turistická atrakce, nový most přes hluboký Black Canyon spojující americké státy Nevada a Arizona.
 
 usa_nev._hoover_dam_5_novy-most.jpg
 
Stavba mostu na hlavní obchodní magistrále U. S. Highway 93 mezi Arizonou a Nevadou trvala pět let. Jedná se o druhý nejvyšší most v USA, nacházející se 50 kilometrů od nevadského Las Vegas. Návrh projektu vznikl na přelomu tisíciletí, kdy provoz na úzké hrázi přehrady začínal být kvůli narůstající kamionové dopravě nevyhovující. Řešením byl nový – Hoover Dam Bypass – šestisetmetrový most přes Colorado, díky kterému se provoz vyhýbá serpentinám nad přehradou a spojuje oba břehy řeky ve výšce téměř 300 metrů nad vodní hladinou. Tento bypass stojí na sedmi párech betonových sloupů, pět jich je na nevadské straně, dva na arizonské. Pilíře z betonu a oceli jsou až 84,5 metrů vysoké, dvojitý oblouk má rozpětí 323 metrů. Stavbu však tvoří nejen most, ale i šestikilometrový dálniční koridor z nevadského Clark County do arizonského Mohave County. Po staré silnici k hrázi přehrady, která je ve své koruně 14 metrů široká, dnes jezdí už jen zvědaví turisté.
Nový most s oficiálním názvem Mike O'Callaghan Pat Tillman Memorial Bridge nese jména dvou významných novodobých veteránů americké armády. Stavba byla dokončena dne 19. října 2010 s dvouletým zpožděním, které zapříčinilo zřícení dvou stavebních jeřábů při vichřici v září 2006.
Až do září 1935 byla řeka Colorado pro obyvatele Amerického jihozápadu nepřítelem. S každým jarním táním se na 2 252 kilometrů dlouhém toku Colorada (od Skalistých hor až po Kalifornský záliv) opakovaly záplavy, které ničily životy, sklizeň i majetek. V létě a na podzim pak naopak zdejší krajinu sužoval drastický nedostatek vody.
Nezkrotnou řeku zkrotila až Hooverova přehrada. Betonová přehradní hráz umožnila vzniknout velkému Lake Mead. Toto jezero navazuje na Grand Caynon i vodní soustavu jezer, které zadržuje právě Hooverova přehrada. V okolí vodních ploch jsou krásné kempy a turisté si v řadě z nich mohou půjčit lodě a plavit se celé dny mezi úžasnými přírodními skalními útvary. Hydroelektrárna si ve 20. století dlouhá léta držela se svými sedmnácti Francisovými turbinami a výkonem 2 080 MW statut nejvýkonnější elektrárny světa.
V Black Canyonu pracovalo ve 30. letech po čtyři roky dvacet tisíc dělníků, čtyřiadvacet hodin denně. Sto z nich při stavbě přehrady zahynulo. A právě tuto oběť připomíná pamětní deska, uctívající památku zahynulých dělníků. Je na ní napsáno: „Zemřeli, aby mohla rozkvést poušť.“
Unikátní stavba v průmyslovém designu stylu art-deco přinesla do širokého okolí to nejpodstatnější – energii a vodu, tedy i život. Bez Hooverovy přehrady by asi těžko také vyrostla z malého pouštního městečka Las Vegas nejslavnější americká zábavní destinace. Od Hooverovy přehrady je to do města zábavy méně než hodina jízdy. Každý, kdo cestuje mezi Grand Canyonem a Las Vegas nemůže při své cestě tuto přehradu minout.