Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězda Betelgeuse by mohla explodovat. Možná budeme mít dvě slunce.

24. 1. 2011

 

Hvězda Betelgeuse by mohla explodovat. Možná budeme mít dvě slunce.
 
Betelgeuse je jednou z největších známých hvězd. Během posledních sedmnácti let zmenšila své rozměry o více než patnáct procent. To by mohlo naznačovat, že brzy exploduje.
 
Betelgeuse - "obrova paže" či "rameno hrdiny" je druhou nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orionu a sedmou nejjasnější hvězdou pozorovatelnou na severní polokouli. Je jedním z vrcholů zimního trojúhelníku spolu se Siriem a Procyonem. Hvězda obsahuje asi patnáctinásobek sluneční hmoty. V případě exploze hvězdy Betelgeuse by na planetě Zemi mohla být vidět dvě slunce. Týdny by bylo v noci světlo jako ve dne.
 
Začátkem roku 2011 objevili odborníci na povrchu Betelgeuse skvrny, jejichž odstup je větší než mezi Zemí a Sluncem. Mají být známkou toho, že Betelgeuse pomalu spotřebovává své jaderné palivo. Jinými slovy naznačují, že se blíží výbuch této hvězdy. Vědci dodávají, že v „dohledné“ době skončí Betelgeuse jako supernova. Kdy ale přesně, ale odborníci neumějí říci. Mohlo by se tak stát už tento rok, ale může to trvat další milióny let.
 
Když Betelgeuse skončí jako supernova, pak se umírající hvězda stane na dlouhé týdny skutečně astronomickou podívanou, neboť zářivost Slunce bude miliónkrát překonána.
 
Brad Carter, fyzik Univerzity v Jižním Queenslandu, k tomu australskému serveru řekl: „Pokud by došlo k explozi supernovy, dlouhé týdny by nebyla vidět noční obloha. Pro lidi by z toho však nemělo plynout žádné velké nebezpečí.“
 
Jen aby! Nechci malovat čerta na zeď, ale nepřipomíná Vám to něco? Proroctví předpovídající konec světa v roce 2012 (podle Mayů 21. 12.) mluví přece o tom, že vše živé na Zemi zahubí právě exploze rudé hvězdy v rameně lovce Oriona.