Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezero Medard

26. 7. 2012

 

Nová rekreační oblast na Sokolovsku – jezero Medard

Kdysi pusté okolí sokolovských lomů Medard 1 a 2 se mění v atraktivní rekreační zónu. Již od konce zimy 2010 probíhá napouštění uměle vybudovaného jezera Medard vodou z řeky Ohře (napouštění by mělo být dokončeno v roce 2012). Propojovací 54 metrů dlouhý kanál už byl dostavěn a zprovozněn. Také hladina na dně budoucí vodní nádrže díky srážkám téměř vystoupala do úrovně, na kterou nejen vodohospodáři čekají. To je nutností, aby proud ženoucí se vody korytem z řeky neponičil dno Medardu.
 
            Projekt Medard představuje komplexní řešení obnovy území po těžbě hnědého uhlí na Sokolovsku. Nové jezero vzniká zaplavením zbytkové jámy vyuhlených lomů Medard-Libík, které byly v provozu od roku 1872 do roku 2000. Je to prostor mezi Bukovany, Citicemi, Habartovem, Chlumem sv. Maří, Sokolovem a Svatavou.
 
Plocha jezera dosáhne rozlohy 494 hektarů, bude v něm 120 milionů metrů kubických vody. Maximální hloubka bude dosahovat 50 metrů, průměrná 27,5 metru. Délka jezera bude kolem 4 kilometrů, šířka 1,5 kilometru, nadmořská výška hladiny se bude nacházet ve čtyřech stech metrech.
 
            Součástí jezera budou přístaviště pro výletní jachty a parníky, vodácké tábořiště, centrum vodních sportů, základna pro potápění, laguny pro koupání, hřiště pro míčové a další sporty, restaurace, zábavní park, muzeum v přírodě, lanovky, rozhledny, třicetikilometrová cyklostezka, cesty pro pěší, výběhy pro koně a samozřejmě ubytovací kapacity ve formě bungalovů, hotelů či autokempingu a další atraktivity včetně muzeální železnice, Památníku přeměny krajiny a amfiteátru.
 
Srdce celé rekreační zóny vyroste poblíž městyse Svatava. Stavbaři tu vytvářejí výběžky – kosy, které ochrání budoucí přístav a pláže před vlnami. Místa pro koupání budou mělčí, přístaviště naopak hlubší, aby lodě mohly zajet až ke břehu. V jiné části jezera vznikají i budoucí ostrůvky pro hnízdění ptactva. Deset hektarů území bude vyjmuto z rekreační zóny kvůli zde žijícím obojživelníkům.
 
Přestože rekultivace bývalého lomu a tvarování břehů u Svatavy ještě neskončilo, dá se už od jara do podzimu roku 2010 jezdit na kole kolem Medardu. Některé úseky zpevněných cest dál od břehů, hlavně v terénu u Habartova a Chlumu Sv. Maří jsou už nyní volně přístupné.
 
Velmi zajímavě se jeví plán položit dvanáct kilometrů dlouhý asfaltový koberec kolem jezera Medard poblíž vodní hladiny, aby tudy mohli jezdit bruslaři na in-line bruslích, v zimě pak lyžaři na běžkách.
 
Zatím se zde nejvíce líbí kiteboardistům  ("jachting pro chudé" na prkně, které táhne drak hnaný větrem), kterým vodní plochu na Medardu nestíní žádné stromy a pěkně jim tam fouká.
 
            Kdysi měsíční krajina se zde v příštích měsících postupně změní v krajinu kulturní (za kulturní krajinu považujeme krajinu, která vznikla kombinací činnosti přírody a člověka a to, co leckde u nás v minulosti vzniklo nebylo vždy odpovídající významu slova kulturní). Právě zdejší těžební krajina byla velmi těžce narušena těžbou hnědého uhlí a tak moderně prováděné rekultivace je nutné vítat, aby se krajinná sféra nejen na Sokolovsku co nejvíce oživila. Jen tak dál!