Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší střediska lyžování v Alpách

30. 1. 2011

 

Nejlepší střediska lyžování v Alpách
 
Vybrat nejlepší lyžařská střediska v Alpách není vůbec jednoduché. Kritériem mého žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských oblastí, pestrost lyžování a nádherné přírodní scenérie.
 
Arlberg: St. Anton a Lech Zürs (Rakousko)
Nejlepší a také jedno z nejdražších lyžování v sousedním Rakousku, na pomezí Tyrolska a Vorarlbergu, je rozdělené do dvou nepropojených oblastí. Obě střediska jsou ale mezi sebou za půlhodinu lehce dostupná autem či autobusem.
Zóna St. Anton, St. Christoph a Stuben má 133 kilometrů tratí a také neuvěřitelně rozlehlé a báječné terény pro freeride. Luxusní Lech Zürs, pýcha rakouského lyžování, přidává 110 kilometrů propojených sjezdovek. Zejména tato oblast má navíc záměrně omezenou kapacitu hotelových lůžek kvůli zachování komfortu turistů.
Lyžuje se tu od 1 300 do 2 800 m n. m. Nejdelší, desetikilometrový sjezd vede z nejvýše položené Vallugy do St. Antonu, nejtěžší je pak asi slavná tříkilometrová závodní sjezdová trať Kandahár.
V této oblasti levné ubytování a restaurace nehledejte. Specializují se tu zejména na více či méně luxusní hotely a chaty. Co lze nabídnout Vám? Například penzion Sandbur v malebném Lechu, fantasticky renovovanou chalupu ze 17. století nebo hotel Maiensee v malém a klidném St. Christophu přímo u lanovky. Za 10 minut budete odtud pod vrcholem Vallugy ve 2 800 metrech.
 
Čtyři údolí (Švýcarsko)
Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Thyon 2000. Nejvyšším bodem této oblasti je Mt. Fort se 3 300 m n. m. Dnes jedna z nejtrendovějších a největších propojených oblastí světa. Celkem 330 kilometrů tratí s výškovým převýšením 2 000 metrů. Verbier se díky každoročním závodům Xtreme Verbier stalo největší mekkou freeriderů Evropy a možná i světa. Navíc se právě zde neoficiálně končí i závodní světová sjezdařská sezóna při akci Verbier High Five.
           Zalyžuje si tu každý včetně rodin s dětmi, ale nehledejte tu příliš „vysoustružené“ kilometrové zasněžené dálnice. Čtyři údolí, to je hlavně pestré až divoké lyžování s výbornými místy pro freeriding. Kdo se chce pořádně praštit přes kapsu, najde krásné hotely, luxusní chaty i skvělé restaurace a butiky ve Verbieru. Pro rodiny s dětmi, které chtějí trochu ušetřit je nejlepším místem pro pobyt ubytovací komplex Thyon 2000 na úplně opačné straně oblasti. Nabízí skromné, ale dobře vybavené apartmány přímo u sjezdovek, podzemní garáže pro auta, bazén i několik restaurací a barů. Nachází se tu i jeden z nejlepších snowparků ve Švýcarsku.
Celou oblast Čtyř údolí lze aspoň částečně projet za jeden den, i když to bude poněkud hrr.
 
Tyrolský Ischgl
je luxusní až snobský. A samozřejmě i patřičně drahý, s mondénními bary a obchody. Sousední Samnaun ve Švýcarsku, který je mimochodem bezcelní zónou, naopak levnější a sportovnější. A lyžařská zóna nazvaná Silvretta Arena stojí za to. Má přes 200 kilometrů tratí všech obtížností. Nejdelší je devítikilometrový sjezd z Palinkopf až do Ischglu s převýšením 1500 metrů. Nejtěžší pak kilometrový Pardatschgrad Nordabfahrt.
 
Chamonix
je jedním z nejlépe dostupných francouzských lyžařských středisek. Malebné horské město s historickým centrem, nad kterým se tyčí úchvatný masiv Mont Blancu, obklopují překrásné lyžařské terény a horské vrcholy. Nejatraktivnější je určitě Aiguille du Midi se 3 842 metry nad mořem. Cesta lanovkou ze Chamonix na Aiguille du Midi je úžasná – je druhou nejvyšší lanovkou v Alpách.
Chamonix má úžasnou horolezeckou a lyžařskou tradici, vždyť se tu v roce 1924 konaly první zimní olympijské hry. Lyžařské terény tvoří několik oblastí, propojených skibusy. Neubytujete se sice přímo u sjezdovky, ale Chamonix nabízí něco jiného, co jinde ve Francii moc nenajdete. Toto malebné horské městečko je proslulé zejména vynikajícími podmínkami pro jízdu ve volném terénu s úchvatnými pohledy na masiv Mont Blancu a Bossonský ledovec. Proslulý je zejména 22 kilometrů dlouhý sjezd Vallée Blanche, který se doporučuje jet s horským vůdcem.
 
Portes du Soleil (Francie, Švýcarsko)
Je zřejmě největší propojená lyžařská zóna na světa. Dohromady 650 kilometrů sjezdovek, mezi nimiž nemusíte sundat lyže z nohou. Nejezdí se tu přitom nijak závratně vysoko, „jen“ do 2 466 metrů nad mořem. Zato zde lyžař najde báječné, nekonečné výlety přes hory a doly, pestré lyžování zejména na lehčích a středně těžkých tratích.
Ze švýcarských míst jsou nejznámější Morgins, Champéry a Les Crosets, z francouzských rodinnější Morzine, velmi sportovní Avoriaz a Les Gets. Nejmírnější sjezdovky pro začátečníky nebo seniory jsou v Morzine, ty nejtěžší naopak v blízkém Avoriaz, které leží jako orlí hnízdo přilepené na závratném skalním masivu. Lanovky tu jezdí přímo mezi moderními apartmánovými domy.
 
St. Moritz
ve Švýcarsku je luxusním místem s noblesními hotely a super drahými obchody se šperky, hodinkami, kožešinami aj. Tři lyžařské propojené zóny nabízejí 350 kilometrů lyžování až ve třítisícových výškách s úžasnými scenériemi mnoha tří až čtyřtisícových vrcholů.
Těžko lze vybrat nejlepší místo. Přímo ze Sv. Mořice vedou dvě velké lanovky do lyžařské zóny Corviglia–Piz Nair–Marguns, která má 80 kilometrů tratí. Třetí lanovka nahoru míří ze sousední Celeriny. Jen třetina sjezdovek má označení modrá – lehká. Zbývající jsou hlavně červené a černé. Nejdelší sjezd (7 kilometrů) vede z vrcholu Fuorcla do Celeriny. K nejtěžším patří olympijská sjezdová trať z vrcholu Corviglie.
Druhou největší zónou je nedaleký Corvatsch–Furtschellas, čítající 65 kilometrů tratí, z toho 53 kilometrů jsou červené a černé. Lyžuje se tu až do výšky 3 303 m n. m. na ledovci.
Třetí oblastí je pak scénická Diavolezza pod masivem čtyřtisícové Berniny, kde jsou už jen červené a černé tratě. K nejkrásnějším patří desetikilometrová ski-tour Diavolezza–Morteratsch.
 
Tři údolí (Francie)
Zde je to nejlepší francouzské lyžování a zároveň jedno z nej… míst světa. Les Menuires, Val Thorens, Meribel, La Tania a superluxusní Courchevel. Celkem 600 kilometrů skvělých dlouhých upravených sjezdovek s hotely a apartmány přímo na svazích. Lyžuje se tu od 1 300 do 3 300 m n. m. Střediska se nacházejí ve vysokých nadmořských výškách (Val Thorens je nejvýše položené středisko v Evropě) a nabízejí luxus ubytování přímo u sjezdovky.
Za jediný den se tohle království nedá zvládnout ani náhodou. Je proto strategické ubytovat se v prostředním údolí, tzn. ve středisku Meribel/Mottaret. Případně v údolí pod nimi v lázeňském městě Brides-les-Bains, které s Meribelem spojuje kabinová lanovka. Anebo také v La Tania. Tato střední poloha Vám umožní projet postupně celý areál i přizpůsobovat trasy aktuálním povětrnostním podmínkám.
Nejdelší sjezdovka ve Val Thorens měří 12 kilometrů a má převýšení 1 400 metrů. Nejtěžší je půlkilometrový Couloir Emile Allais v Courchevelu, Piste Leo Lacroix v Les Menuires nebo šestikilometrový Combe de Caron ve Val Thorens.
 
Val Gardena (Itálie)
Val Gardena možná nemá tradiční a luxusní „šmrnc“ Cortiny d´Ampezzo, ale je to vynikající místo pro lyžování. Odtud se dá vyjet na nádherný výlet Sella Ronda kolem masivu Gruppo Sella, do Alta Badie, do oblasti Val di Fassa nebo až na ledovec Marmolada (3 342 m n. m.). Dohromady je zde 175 kilometrů propojených sjezdovek.
A navíc lze dojet skibusem z Alta Badie za několik minut na sousední Kronplatz, kde na lyžaře čeká dalších 90 kilometrů tratí.
Nejtěžší je zaručeně závodní 3,5 kilometru dlouhá sjezdová trať Saslong, kde se každoročně pořádá slavný sjezd světového poháru mužů. Nejdelší sjezd v oblasti „Nogler“ měří přes 10 kilometrů. A bydlet přitom nemusíte přímo ve Val Gardeně. Vhodný je třeba romantický hotel La Perla v Corvaře (Alta Badia). Oblast je navíc proslavená vynikajícími michelinskými restauracemi.
 
Zermatt–Cervinia (Švýcarsko, Itálie)
Zermatt je Zermatt, to je úžasné lyžování pod vrcholem Matterhornu. Jedinečný, úžasný a zároveň proklínaný. Nikde jinde v Alpách však lanovka nevyveze lyžaře tak vysoko – na Klein Matterhorn do 3 883 metrů nad mořem. A vedlejší vlek pak ještě o několik výškových metrů až do 3 900 metrů nad mořem. A kamkoliv se podíváte jsou skvělé přírodní scenérie. A také jedna čtyřtisícovka vedle druhé. Kromě dominujícího Matterhornu se 4478 m n. m. ještě Monte Rosa (4 634 m n. m. ), Lyskamm (4 527 m n. m.), Breithorn (4 165 m n. m.) atd.
Lyžování je tu báječné, byť někteří odborníci tvrdí, že až příliš uhlazené a „urolbované“. Nejdelší sjezd z Klein Matterhornu měří 17 kilometrů a má až neuvěřitelné převýšení téměř 2 300 metrů. Dole v údolí je jeden luxusní hotel vedle druhého, i když ceny v nich spíše připomínají drahotu.
 
Zillertal
je pýchou všech Rakušanů. Má výborné tratě, velmi moderní přepravní zařízení a 650 kilometrů sjezdovek. Největšími propojenými oblastmi jsou Zillertal Arena (160 kilometrů) a Hochzillertal se 145 kilometry. Když sem zahrneme i ledovec Hintertux, sjezduje se tu až z výšky 3 250 metrů nad mořem.
 
           To však zcela určitě není z alpských středisek úplně všechno. A tak uvedu ještě některá další a předem se omlouvám, že jsem možná opominul právě to Vaše nejoblíbenější. Z Francie uvádím: Val d´Isere–Tignes, Les Arcs–La Plagne, L´Alpe d´Huez, Les Deux Alpes, z Itálie centra jako Cortina d´Ampezzo, Kronplatz, Monte Rosa, Sestriere, z Rakouska Ötztal–Obergurgl/Hochgurgl, Serfaus Fiss Ladis, Montafon, Kitzbühel, Zauchensee–Flachau–Wagrain, ze Švýcarska Grindelwald–Wengen, Saas Fee, Laax, Lenzerheide, Davos-Klosters atd.
 
          Mimo tato nejlepší evropská alpská střediska zimních sportů patří mezi nejoblíbenější americká střediska ASPENJACKSON HOLEPARK CITY a VAIL, kanadská střediska BANFF a WHISTLER.