Jdi na obsah Jdi na menu
 


Salt Lake City

15. 11. 2013

 

Salt Lake City – Utah
 
Hlavní město amerického Utahu se rozkládá od úpatí Wasatch Mountains (součásti Rocky Mountains) v rozlehlé solné poušti směrem k nevadským horám. Je významným náboženským, obchodním, finančním, kulturním i společenským centrem.
 
Město založili pro své náboženské účely Mormoni na břehu Great Salt Lake v červenci roku 1847 pod vedením svého náboženského vůdce Brighama Younga (1801-1877).
 
Příslušníci Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů byli donuceni utéci „na západ“ USA před persekucí, vyvolanou jejich nekonvenčními praktikami, zvláště polygamií. Dnes se k Mormonům hlásí více jak 90 procent obyvatel státu Utah.
 
Tuto církev založil v roce 1830 Joseph Smith (sám měl 27 manželek). Toho údajně navštívil v roce 1827 anděl Moroni, syn proroka Mormona, a svěřil mu zlaté desky se symboly, které Smith přeložil do Knihy Mormona. Tato kniha popisuje činy Boha i starověkých obyvatel Severní Ameriky a spolu s Biblí je základem mormonského učení. Dnešní Mormoni od Great Salt Lake jsou potomky Mormonů ze státu Missouri, kteří při cestě sem museli překonat vzdálenost delší než 1 600 kilometrů většinou pěšky se svými povozy a ručně tlačenými kárami. Na vyschlé solné pláni spatřil Young svojí zaslíbenou zemi a svým přívržencům zvěstoval „úžasnou“ zprávu řka: „Tady je to místo“. A bylo rozhodnuto.
 
Nově příchozí Mormoni byli velmi pracovití, jejich cílem bylo přetvořit nehostinnou pouštní krajinu v okolí Great Salt Lake v budoucí ráj na Zemi. Tvrdou prací se jim to podle jejich víry podařilo. Horníci začali těžit v blízkém okolí města barevné kovy, jiní se snažili nehostinnou slanou poušť přeměnit v úrodnou krajinu. Dnes v Salt Lake City žije přes 200 000 (v aglomeraci 2 miliony) poklidných šťastně se usmívajících lidí. Snad jen jejich až přílišná přívětivost k hostům (až skoro vlezlost nám může připomínat chování Svědků Jehovových u nás v nedávných letech). Jejich církev je velmi bohatá (každý Mormon odvádí na její účet 10 % ze svého příjmu – tedy „desátky“) a církev to dává patřičně najevo svými přepychovými budovami v centru města.
 
Centrem „dění“ je The 35 Acres at Temple Square (Chrámové náměstí) ohraničené skoro 5 metrů vysokými zdmi, vymezené ulicemi South Temple Street, West Temple Street, North Temple Street, Main Street a State Street.Na ploše čtyři hektary velké dominuje Salt Lake Temple se šesti věžemi. Podle legendy čtyři dny poté, co přišel Brigham Young do míst, kde stojí dnešní Salt Lake City, rozhodl o místě, kde bude hlavní mormonský chrám stát. Dne 6. 4. 1853 byl položen jeho základní kámen a začala nelehká výstavba. Žula se dovážela z 20 mil vzdáleného Little Cottonwood Canyonu a jednomu vozu trvala cesta 4 dny. Za 40 let byla stavba dokončena. Vstoupit dovnitř mohou pouze „vyvolení“, zbytku světa (tedy i nám) je vstup zapovězen.
 
Pro nás – nevyvolené byl vybudován v letech 1847-50 menší kostelík Assembly Hall, který slouží ke křtinám, svatbám, pohřbům a dříve sloužil i jako škola. Tak jsem si ho prošel. Protože Mormoni byli chudí, vnitřní vybavení je strohé, ze dřeva, zčásti ručně obarvené, připomíná jakoby mozaiku z mramoru. Před tímto kostelem je dvojice památníků. Seagull Monument z roku 1913 je věnován rackům a vypráví se o něm legenda. Když první osadníci v roce 1848 vypěstovali první životně důležitou úrodu obilí, jejich pole bylo napadeno hejnem žravých cvrčků. Mormony zachránili rackové, kteří ač se cvrčky neživí je sezobali a úroda byla zachráněna. Mormoni v této události spatřovali ruku boží. Handcart Monument zobrazuje rodinu, jak s ručním povozem putuje prérií z východního pobřeží do Salt Lake City.
 
Na stejném náměstí stojí Mormon Tabernacle. Výstavba trvala od roku 1863 do 1875, architektem byl Henry Growe. Stavbě dominuje 76 metrů dlouhá a 46 metrů široká kupole, bez jediné vnitřní podpěry. Je postavena na 44 pískovcových pilířích. Akustika je skvělá a tak když místní 375členný pěvecký sbor zapěje ve čtvrtek své chóry, jde opravdu o silný zážitek. Jinak denně se zde konají koncerty, které využívají 11 623 chrámových píšťal varhan. Kapacita je asi 2 000 míst, ale ta již nestačí zájmu a proto bylo postaveno přes ulici nové mormonské Conference Center (kongresové centrum) do něhož se vejde 21 000 lidí. Dalšími stavbami na Temple Square jsou North Visitor Center, South Visitor Center, Museum of Church History and Art, Family History Library, Relief Society Building, Joseph Smith Memorial Building, Church Office Building, Church Administration Building, Lion House, Beehive House.
 
Mimo Chrámové náměstí se nacházejí např. Mormon Pioneer Memorial Monument, Cathedral of the Madeleine, State Capitol v korintském stylu se zaklenutou měděnou kupolí, Daughters of Utah Pioneers Museum, Council Hall, Utah State History Museum, Clark Planetarium, Social Hall, University of Utah, Fort Douglas, Hogle ZOO, International Peace Gardens – Jordan Park, Kennecott´s Bingham Copper Mine, Red Butte Botanical Gardens, první obchodní dům v zemi – Zion Cooperative Mercantile Institution (dnes obchodní centrum s 90 obchody, kiosky a uměleckými galeriemi), LDS Church Office Building – nejvyšší budova ve městě s vyhlídkovými terasami, Hansen planetarium s denní „produkcí“ o hvězdách, laserovými show, koncerty i „planetárním“ obchůdkem, Liberty Park s jezírkem, půjčovnou loděk, tenisovými kurty, koupalištěm a zábavným parkem, Salt Palace Hall s kapacitou 28 000 míst, kulturní středisko Bicentennial Arts Center, kde se konají divadelní představení, hudební produkce Utažského symfonického orchestru a umělecké výstavy atd.
 
Město vstoupilo do povědomí světové veřejnosti v roce 2002, kdy se zde konaly zimní olympijské hry. Při jejich organizaci měla lví podíl na přípravě a jejím zajištění církev, mormonské firmy zajišťovaly sponzoring, oficiální církevní pěvecký sbor vystoupil na zahajovacím ceremoniálu, na církevní půdě v centru města bylo vybudováno místo Olympic Medals Plaza pro předávání olympijských medailí.
 
V těsné blízkosti města se nachází Great Salt Lake, největší jezero USA na západ od Mississippi. Jezero se rozkládá na místě prehistorického jezera Bonneville, které bylo řádově asi 10krát větší a mělo sladkou vodu. Velké solné jezero má v současnosti délku 120 kilometrů, šířku téměř 50 kilometrů, je velmi mělké s maximální hloubkou menší než 10 metrů. Je čtvrtým největším terminálním jezerem (jezerem, z něhož nevytéká žádná řeka), salinita je asi 4krát vyšší než mořské vody, nežijí v něm žádné ryby. V jeho okolí však žije neskutečné množství ptačích druhů živících se hlavně mouchami. Ty neposkytují právě příjemný pohled jeho pobřeží. Nejzajímavějším obyvatelem jezera je asi centimetr veliký červený korýš žábronožka. Pokud jde o sportovní využití jezera, není zrovna vhodným místem pro svojí vysokou salinitu, mělkost a extrémně měnící se rychlost a směr větru. Občas lze vidět na hladině surfaře, kajakáře, plachtaře a v zimě, kdy bývá teplota vodní plochy vyšší než okolního vzduchu i v okolí jezera na svazích Wasatch Mountains sjezdové lyžaře, kteří využívají z výparem vytvořených sněhových mračen padající vynikající prašan.
 
Značná část lyžařských disciplin ZOH 2002 se konala východně od Salt Lake City v asi 45 minut vzdáleném městečku Park City.