Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cabo da Roca, Guincho, Estoril, Sintra

1. 12. 2012

 

Cabo da Roca, Guincho, Estoril, Sintra
 
Cabo da Roca je mys – nejzápadnější pevninský výběžek Portugalska a kontinentu Eurasie (světadílu Evropa).
 
Tato skutečnost byla známa již starověkým Římanům, kteří toto místo nazývali Promontorium Magnum (Velký mys).
 
Mys Cabo da Roca je nehostinné větrné místo ležící v lisabonském distriktu asi 40 kilometrů západně od centra Lisabonu a západně od města Sintra v přírodním parku a pohoří Serra de Sintra. Zvlněné hory s vystupujícími skalami pokrývají husté lesy a protínají je pěší stezky. Hřeben, jehož nejvyšší bod dosahuje 529 metrů nad mořem je dlouhý asi šestnáct kilometrů a rozprostírá se mezi Sintrou a nejzápadnějším evropským mysem u Atlantského oceánu.
 
Na mysu Roca je postaven maják. Jeho výstavba byla dokončena v roce 1772. Do současné podoby byl upraven v roce 1843. Na malém náměstí je 22 metrů vysoká věž. Světlo z lucerny prý lze vidět v noci až na dvacet pět námořních mil daleko. Svítilny jsou červené, věž je bílá s šedými detaily. Okolní budovy jsou bílé s oranžovou terakotovou střechou. Maják je stále v provozu, ale veřejnosti není přístupný.
 
Mys je populární turistickou atrakcí. V místním Tourist office si návštěvníci mohou zakoupit certificado da visita ao Cabo da Roca prokazující, že byli na Ponto mais ocidental do Continente Europen. Učinil jsem tak i já a zde je doslovný překlad certifikátu: Toto je potvrzení, že pan …… byl na mysu Cabo da Roca, Sintra v Portugalsku, nejzápadnějším místě evropské pevniny, „kde země končí a moře začíná“ a odkud víra a dobrodružství vedly portugalské karavely k objevování nových zemí pro celý svět. Servicos de Turismo da Camara Municipal de Sintra-Portugal, (pečeť s modrožlutou stužkou), datum……………., poloha: 38° 47´ s. š., 9° 30´ z.d., 140 m n. m.
 
Takto (portugalsky:„Onde a terra acaba e o mar começa“) se o cípu na Cabo da Roca vyjádřil básník Luís de Camões. Jeho slova spolu se souřadnicemi mysu (viz výše) jsou vyryta na kamenném obelisku s krucifixem na mořském útesu.
 
            V okolí mysu Cabo da Roca se nachází směrem na jih 6 kilometrů odtud pláž Guincho, která je proslulá vynikajícími podmínkami pro surfing, windsurfing a kitesurfing a je také vyhlášená rybími restauracemi.
 
Město Estoril (10 kilometrů od mysu) patří do Lisabonského distriktu, okresu Cascais. Je to bývalé sídelní město Dona Jana Bourbonského a jeho rodiny. V exilu zde pobýval maďarský admirál a regent Miklos Horthy, podobně italský král Hubert II. a Karel II. Rumunský. Velmi známé je zdejší casino, závodní okruh Formule F1 a od roku 2000 se zde konají každoročně i motocyklové závody mistrovství světa. Také tenisté sem jezdí na turnaj Tomeo de Estoril, který je součástí ATP International Series.
 
Co nemůžete opominout navštívit je od Cabo da Roca asi 18 kilometrů ležící romantické městečko Sintra se stejnojmenným královským palácem ze 14. století s typickými kuželovitými komíny, které vedou přímo do královské kuchyně a jídelny s kapacitou pro tisíc hostů. Tento palác kombinuje několik stavebních slohů – gotiku, manuelský a maurský styl. Je v něm největší sbírka ručně malovaných kachlíků (azulejos) na světě a také 74 erbů významných portugalských rodů. Další pamětihodností Sintry je maurský hrad Castelo dos Mouros. Tuto nejstarší zdejší architektonickou památku postavili Mauři v 8. století, ale v roce 1147 byla Sintra dobyta a většina hradu byla při dobývání poničena. Zachovaly se jen čtyři věže, cimbuří a část románské kaple. Nedaleko odtud se nachází extravagantní románský palác Pena také s věžičkami a cimbuřím. Palác byl přestavěn na přání krále Ferdinanda v letech 1842-54 a je příkladem portugalského romantismu. Tato stavba je hodně podobná bavorskému hradu Neuschwanstein Ludvíka II. Bavorského. Palácová „výzdoba“ je plná jemných dekorací, symbolických tvarů, honosných oblouků i středověkých a islámských prvků. Rekonstrukci Peny Palace provedl německý architekt baron Wilhelm Ludwig von Eschwege.
 
            Celá oblast Sintry byla v roce 1995 zapsána na seznam dědictví UNESCO jako významná kulturní krajina s romantickými stavbami.
 
Na západním pobřeží Evropy leží i další výběžky pevniny, které jsou označovány jako body „na konci země“. Jsou to Finisterre ve Španělsku a Land's End ve Spojeném království.
 
Jen pro zajímavost uvádím další krajní body evropské pevniny: nejsevernějším bodem Evropy je Kinnarodden na poloostrově Nordkinn v Norsku – 71° 08´ 02´´ s. š., 27° 39´ 00´´ v. d., nejjižnější bod Evropy se nachází ve španělské Andalusii v provincii Cádiz – Punta de Tarifa – 36° 00´ 15´´ s. š., 5° 36´ 37´´ z. d.