Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kryžiu kalnas v Litvě

1. 9. 2010

 

Hora křížů v Litvě
 
Křížový vrch (Kryžiu kalnas) je uměle navršený pahorek, který se nachází ve vesničce Jurgaičiai na kopečku Jurgaičiai-Domantai, 12 kilometrů severně od litevského města Šiauliai. Tradice stavění křížů na tomto místě sahá až do roku 1236. V něm byli němečtí rytíři, vracející se z cesty, na které šířili po Litvě křesťanství, napadeni a pobiti. Na památku tohoto krveprolití zde lidé začali stavět první křížky.
 
Další kříže byly pak ve velkém přidávány zejména v letech 1831 a 1863 (na památku zabitých Litevců v protiruských povstáních – listopadovém a lednovém) a pak zejména během „příslušnosti“ Litvy k SSSR (1940-41 byla po dohodě nacistického Německa s komunistickým SSSR okupována SSSR, pak v letech 1941-44 Německem a po „osvobození“ od fašistů v letech 1944-91 opět SSSR). Tehdy byly kříže vztyčovány zejména za zabité a odsunuté Litevce do vyhnanství, hlavně na ruskou Sibiř.
 
V období nadvlády SSSR byl tento památník na křesťanském poutním místě v roce 1961 (a nejen v něm) srovnán se zemí sovětskými buldozery. Hora křížů byla zcela jasným symbolem protiruského odporu a kříže přece nemohly být považovány za socialistický realismus. I přes tyto barbarské „operace“ vždy velmi brzy les křížů vyrostl znovu a tak se nakonec v polovině osmdesátých let 20. století generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov s tímto faktem nerad, ale smířil a ponechal toto místo svému osudu.
 
Další tisíce křížů všech možných velikostí a z různých materiálů zde přibývají po získání nezávislosti na SSSR po roce 1991. Roku 1993 položil na Hoře křížů kříž s dřevěnou sochou Krista i papež Jan Pavel II.
 
Také já jsem při návštěvě tohoto neobyčejného místa přidal mezi tisíce jiných další křížek, zakoupený v nedalekém stánku u parkoviště. Hora Křížů byla pro mě největším zážitkem z celé Litvy, protože všechno, co se dá v této nám blízké zemi vidět, se dá více či méně podobné vidět i jinde, ale Kryžiu kalnas je unikátní a nikde jinde na světě k vidění nic takového není.
 
Od roku 2002 je toto místo oprávněně zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.