Jdi na obsah Jdi na menu
 


Santa Fé

3. 9. 2010

 

Santa Fé
 
Při své návštěvě horských států USA jsem měl to štěstí, že jsem mohl navštívit mimo jiných atraktivních lokalit i hlavní město Nového Mexika, téměř osmdesátitisícové město Santa Fé.
 
Santa Fé (originálním názvem La Villa Real de la Santa Fé de San Francisco de Asís znamená česky – Královské město svaté víry svatého Františka z Assisi). Území na úpatí pohoří Cristo (2 130 m n. m.), kde se dnes toto město rozkládá, bylo osídleno již před více jak 2000 let předky indiánských Pueblanů. Santa Fé založili Španělé již v roce 1610 a tak je dnes vlastně nejstarším hlavním městem ze všech amerických států.
 
Před výstavbou železnic bylo již tehdy obchodním střediskem a také místem odpočinku na náročné cestě vedoucí tehdy od Missouri na daleký západ. Historické jádro dodnes připomíná staré časy indiánů a Španělů (většina místních obyvatel upřednostňuje španělštinu před angličtinou). Měl jsem pocit, že nejsem v USA, ale v Mexiku a nebyl to pocit nepříjemný. Oranžově zbarvené domy z vepřovicových cihel (vigas) zvýrazněné podpěrnými nosníky stropů a střech působí solidně a elegantně a ve svých podloubích poskytují během horkých slunných dní příjemný stín a chládek.
 
Město Santa Fé je střediskem cestovního ruchu. Srdcem starého města je náměstí Plaza. Na jeho severní straně se nachází nejstarší veřejná budova na území USA – Guvernérský palác. V něm má své sídlo Museum of New Mexico. Pod arkádami paláce prodávají místní indiáni ručně vyráběné stříbrné šperky s tyrkysy. V sousedních budovách muzea u staré cesty Santa Fé Trail jsou vystavena umělecká díla převážně Navahů. Ve čtvrti Canyon Road na jižním břehu řeky Santa Fé jsou dílny, ateliéry a galerie místních malířů, sochařů a uměleckých řemeslníků. V okolí města se chová skot, ve městě je zpracovatelský průmysl.
 
Asi 10 kilometrů severně od města při silnici do Taosu je budova opery Santa Fé. Část amfiteátru je vytesána do skály a je částečně zastřešena. 
 
Město Santa Fé na mě zapůsobilo díky své atmosféře velmi příjemným dojmem poklidného, historického střediska obchodu a turistiky, tak odlišného od současných hektických moderních metropolí států USA. Každému, kdo bude mít příležitost toto centrum Nového Mexika navštívit, vřele doporučuji udělat si jím procházku. Jsou to jiné Spojené státy (spíše mexické než americké).