Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adventní věnec, názvy svíček

20. 11. 2014

Adventní věnec

je tradiční symbol západní církve sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. winkObvykle má podobu věnce z jehličnatých větví a je ozdoben 4 svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček může být i více, to je v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky, nebo asymetricky rozmístěné. surprise 

Zdobené věnce bez svíček, které jsou také nazývány adventní věnce, jsou používány ke ozdobení vchodových dveří. smiley Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (od počátku 21. století) je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam – zahajuje nový liturgický rok.

          Na první neděli adventní, je rozsvícena první (fialová nebo červená) svíce. Tato svíce se obvykle nazývá „svíce proroků“ laugh na památku proroků (hlavně Izaiáše), kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Tato svíčka představuje naději a očekávání (především příchodu Mesiáše).

Každý další týden v neděli, je zapálena další svíčka. Na druhou neděli adventní, je zapálena druhá (fialová nebo červená) svíce. Tato svíčka obvykle reprezentuje lásku. heart Některé tradice ji označují jako svíčku „betlémskou“, která symbolizuje Kristovy jesle.

Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena růžová svíčka. Tato růžová svíčka se obvykle nazývá „pastýřská“ blush a představuje radost.

Čtvrtá, poslední (fialová nebo červená) svíčka je nazývána „andělská“ angel a představuje mír a pokoj. Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní.

Někdy je adventní věnec se svíčkami ve čtyřech barvách – fialové, červené, růžové a bílé. Zapalují se pak v tomto pořadí. Svíčky jsou také spojené se jmény odpovídajícími liturgii adventu každou neděli: Izaijášova, Janova, Pastýřská a Mariina svíčka.

 

Existují samozřejmě i jiné vzory jmen, počtu a barev jako například:

1. svíčka Naděje (fialová), doporučené je čtení při zažehnutí svíčky Naděje – Izaijáš 60:2-3. Po dočtení se má svíčka uhasit.

2. svíčka Mír (fialová), doporučené je čtení při zažehnutí svíček Naděje a Mír – Evangelium sv. Marka 1:4. Po dočtení se má svíčka uhasit.

3. svíčka Přátelství, vzájemnost (růžová „Gaudete“), doporučené je čtení při zažehnutí svíček Naděje, Mír a Přátelství – Izaijáš 9:6-7 35:10. Po dočtení se má svíčka uhasit.

4. svíčka Láska (fialová), doporučené je čtení při zažehnutí svíček Naděje, Mír, Přátelství a Láska – Izaijáš 9:6-7. Po dočtení se má svíčka uhasit.

5. svíčka Kristus (bílá), zapálit se má všech pět svíček po západu slunce. Doporučené je čtení při zažehnutí svíček – Evangelium sv. Lukáše 1:68-79 a Evangelium sv. Lukáše 2:1-20. Svíčky mají shořet až do konce.

 

Další jiný název svíček může být např.: 1. svíčka – Patriarchů, 2. svíčka – Proroků, 3. svíčka – Jana Křtitele, 4. svíčka – Marie, matky Ježíšovy a 5. svíčka – Kristus (představuje světlo světa).

 

Na Štědrý den křesťané očekávají příchod Ježíše Krista, děti se těší na dárky zpod vánočního stromečku.

Štědrý den není podle křesťanské tradice součástí Vánoc, ale je vrcholem adventu, doby ztišení, soustředění a těšení se na příchod Mesiáše o svátku Narození Páně dne 25. prosince.