Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žebříček znečištění zemí světa

21. 3. 2017

Žebříček znečištění

Výzkumníci z organizace Eco Experts zkoumali v roce 2017 míru znečištění v jednotlivých zemích. Celosvětově jsou podle jejich výzkumu nejšpinavější Saúdská Arábie, Kuvajt a Katar. V Evropě vede překvapivě Lucembursko.

Odborníci shromáždili údaje z celkem 135 zemí, které pak vyhodnotili podle pěti faktorů: 1. spotřeby energie na jednoho obyvatele, 2. emisí CO2 ze spalování paliv, 3. úrovně znečištění ovzduší, 4. úmrtí, které lze připsat znečištění ovzduší, 5. výroby energie z obnovitelných zdrojů. Kromě úrovně znečištění ovzduší se studie zaměřila také na práci vykonanou v boji proti změně klimatu.

Saúdská Arábie není jen jedním z největších světových producentů ropy, ale také má světově nejnižší výrobu energie z obnovitelných zdrojů. A to navzdory tomu, že má ideální podmínky pro rozvoj solární energie. Podle expertů to ukazuje na nezájem „vládců“ o životní prostředí a zdraví obyvatelstva.“

Oproti tomu Čína se rozhodla investovat 292 miliard britských liber (po přepočtu) do obnovitelných zdrojů energie do roku 2020. To znamená, že i když úroveň znečištění zůstává vysoká, země aktivně „hledá cestu k zelenější budoucnosti“. I proto se umístila na nižším žebříčku toxicity než je známé ze zpráv z televize (hlavně o ovzduší v Beijingu a průmyslových městech na východě země).

Nejjedovatější evropskou zemí bylo podle studie Lucembursko, které trpí silným znečištěním ze sousedních zemí – Německa a Belgie, také hutnictví není přínosem pro ekologii. V závěsu se drží Bulharsko a Bosna-Hercegovina. K silně znečištěným zemím výzkumníci řadí také ČR spolu se Slovenskem. Spojené království se umístilo na 81. místě, zatímco USA se zařadilo na 66. místo (tedy někam doprostřed ze zkoumaných zemí).                   

 

10 nejtoxičtějších zemí světa podle výzkumu:

1. Saúdská Arábie, 2. Kuvajt, 3. Katar, 4. Bahrajn, 5. Spojené arabské emiráty, 6. Omán (vše země těžící ropu, tedy zbohatlíci, jimž ale na osudu obyvatel mnoho nezáleží, vše hodnotí přes „petrodolary“). Následuje na 7. místě Turkmenistán, osmá je také ropná Libye, devátý Kazachstán a první nejšpinavější desítku uzavírá překvapivě Trinidad a Tobago. Tam ale zase prostředí škodí těžba přírodního asfaltu, která získává produkt „špinavou cestou“.

Nejméně toxickými jsou podle výzkumu většinou africké země, jako jsou např. Keňa, Mosambik, či Etiopie, kde nedostatek industrializace vedl k menšímu znečištění ovzduší. Tato studie však nebrala v úvahu znečištění vody, se kterým se africké země dlouhodobě potýkají a je to jeden z palčivých budoucích rizik Afriky – potenciál k pohybu obyvatelstva zejména na sever do Evropy, ale i na jih směrem na Republiku Jižní Afrika.