Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Španělsko chce své časové pásmo posunout o hodinu zpět

9. 3. 2016

Španělsko chce změnit své časové pásmo

Španělsko zvažuje opuštění středoevropského času, který sdílí s většinou zemí EU. Španělský parlament navrhl posunutí ručiček o hodinu zpět. Tím by se království připojilo ke svému západnímu sousedovi Portugalsku i severněji ležícímu Spojenému království. Poslanecký návrh koncem roku 2015 posoudí španělská vláda.

Příslušná parlamentní zpráva zároveň vládu vybízí k vypracování studie o hospodářských důsledcích případného návratu ke greenwichskému času (UTC). V návrhu je mimo jiné sdělováno, že Španělé kvůli pro ně nevhodnému časovému pásmu spí o hodinu méně, než doporučují směrnice Světové zdravotnické organizace. To má pak za následek negativní dopady na produktivitu, stres, nehody a vysoká procenta studentů, kteří předčasně opouštějí školu (inu každá výmluva dobrá. Kdo by si přece přiznával vrozenou jižanskou lenost).

Bez zajímavosti není ani následující citace: „Naše denní rutina se odvíjí od polohy slunce. Podle něj obědváme kolem jedné hodiny po poledni a večeříme v osm večer. Hodinky nám však v létě ukazují o dvě hodiny více.“

Španělsko se řídilo greenwichským časem až do začátku druhé světové války. Diktátor Francisco Franco však přešel na základě sympatií k nacistickému Německu k času středoevropskému, stejnému jako měla Říše.

Zde je třeba upřesnit, že základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Londýně. Z tohoto důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time). Ostatní časová pásma jsou popsána rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od UTC. Například středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, protože je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (to znamená, že ve chvíli, kdy je 12:00 UTC, je ve střední Evropě 13:00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (například v New Yorku v USA platí časové pásmo UTC-5), na východní polokouli platí čas, který je před UTC (například v Japonsku je časové pásmo UTC+9).

Návrat Španělska k UTC požadují také odborníci, protože svou geografickou polohou podle nich Španělsko nemá ve středoevropském pásmu co dělat a to mají samozřejmě plnou pravdu.

A co na plánovanou změnu časového pásma říkají sami Španělé? Většina z nich si myslí, že bude jen zbytečnou záležitostí k řešení pro parlament. Hodiny lze změnit třeba na pacifický čas a stejně na tom, jak a co budeme dělat nebude vůbec záležet. Španělé si vždy najdou cestu, jak pracovat méně, jíst později a oslavovat divočeji. I já pochybuji o tom, že lidé na Iberském poloostrově změní najednou svůj životní styl. A že by s posunem času přibyla pracovní místa, zejména pro nejvíce strádající mladé Španěly a Španělky? To sotva. Mentalita lidí se administrativně změnit nedá.