Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seven Summits

9. 7. 2011

 

Seven Summits – Koruna planety Země
 
Sedm vrcholků je horolezecký projekt, který byl poprvé definován v 80. letech 20. století americkým amatérským horolezcem a podnikatelem Richardem Bassem. Definice projektu je ale problémová vzhledem k rozdílně definovaným hranicím světadílů a diskusím, kolik světadílů vlastně je. Tento projekt je založen na západním modelu používaném v USA, Kanadě, Austrálii a západní Evropě. U nás je používáno 7 světadílů (Evropa, Asie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Afrika, Antarktida, Austrálie a Oceánie) nebo 5 kontinentů (Eurasie, Amerika, Afrika, Antarktida, Austrálie a Oceánie) a hranice mezi Evropou a Asií vede jinudy než v „západním“ vymezení.
 
V našem „východním“ vymezení vede hranice Asie s Evropou po východním pobřeží Nové Země a ostrova Vajgač do Bajdarackého zálivu západně od poloostrova Jamal, po východním úpatí Uralů, západně od Mugodžar v Kazachstánu, východně od řeky Embi, po severním pobřeží Kaspického moře k řece Kuma, Kumomanyčskou sníženinou k Donu a po něm k městu Rostov na Donu do severovýchodního výběžku Azovského moře, Kerčským průlivem do Černého moře, jihozápadně do tureckého Bosporu, Dardanel, Egejským mořem při tureckém pobřeží (Jižní Sporady a Rhodos patří evropskému Řecku), Středozemním mořem jihovýchodně k Suezskému průplavu. „Západní“ vymezení se od předeš-lého liší tím, že hranici vede jižně od pohoří Ural po řece Ural, podél evropského ruského města Orenburg, po severním pobřeží Kaspického moře až k azerbájdžánské řece Kura, mezi pohořími Bolšoj a Malyj Kavkaz k adžárskému Batumi a pak jihem Černého moře do Bosporu (Karadeniz Bogazi) atd.
 
V Evropě je podle západního vymezení  (EU) považován za nejvyšší horu Elbrus (5642 m n. m.) na Kavkaze. Podle východního vymezení, které se dosud užívá nejen u nás, nikoliv. My považujeme za nejvyšší horu Evropy alpský vrchol Mont Blanc (4807 m n. m).
 
V Oceánii je nejvyšší horou na australské pevnině je Mount Kosciuszko /čti Kozjaskou/ (2228 m n. m). Nicméně nejvyšší horou šířeji definované Austrálie a Oceánie, je Puncak Jaya /Punťak Džája/: Pro tento vrchol se dříve užíval název Carstensz Pyramid /Karstensova pyramida/ s výškou 4884 m n. m. Tato hora leží v indonéské provincii Irian Jaya /Džája/ na západě ostrova Nová Guinea. Tento ostrov se nachází na australském kontinentálním šelfu. Některé zdroje uvádějí jako nejvyšší horu Oceánie Mount Wilhelm (4509 m n. m.), protože řadí celou Indonésii k asijskému kontinentu. Hora Mount Wilhelm je součástí Bismarckova pohoří (Bismarck Range) na ostrově Papua-Nová Guinea.
 
Bassův a Messnerův seznam
Poprvé vytvořil seznam Koruny planety Země výše uvedený Richard Bass. Ten uvedl jako nejvyšší horu pevninské Austrálie Mount Kosciuszko (2228 m n. m.). Italský horolezec Reinhold Messner vytvořil modifikovaný seznam, v němž Mount Kosciuszko nahradil vrcholem Carstensz Pyramid (4884 m n. m). Ani jeden z obou seznamů vrcholů světadílů neuváděl jako nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, ale kavkazský Elbrus.
Bass
Mes-sner
Vrchol
Výška v m
Výška ve stopách
Světadíl
Pohoří
Stát
X
X
Kilimanjaro (vrchol Kibo) **
5 895
19 341
Afrika
Kilimanjaro
Tanzánie
X
X
Vinson Massif***
4 892
16 050
Antarktida
Ellsworth
X
 
Mount Kosciuszko
2 228
7 310
Austrálie
Australské Alpy
Austrálie
 
X
Carstensz Pyramid (Puncak Jaya)****
4 884
16 024
Austrálie a Oceánie
Sudirman
Indonésie
X
X
Mount Everest*****
8 848
29 029
Asie
Himálaj
Nepál, Čína
X
X
Elbrus
5 642
18 510
Evropa
Kavkaz
Rusko
X
X
Mount McKinley
6 194
20 320
Severní Amerika
Alaska Range
USA
X
X
Aconcagua******
6 962
22 841
Jižní Amerika
Andy
Argentina
** Dnes se uvádí jako nejvyšší vrchol Uhuru s výškou 5 895 m n. m.,*** udává se výška 4 897 m n. m., **** uvádí se 5 030 m n.m., ***** podle posledních GPS měření 8 850 m n. m., ******nejnovější změřená výška je 6 959 m n. m.
 
Podnikatel a amatérský horolezec Richard „Dick“ Bass (*21. 12. 1921 v Utahu v USA) si dal za cíl vylézt na všechny nejvyšší vrcholy sedmi světadílů a to si splnil. Nejtěžším výstupem byla pro něho expedice na Mount Everest. Tuto nejvyšší horu světa zdolal dne 30. dubna 1985.
 
Prvním, kdo přijal výzvu zdolat vrcholy z Messnerova seznamu, byl kanaďan Pat Morrow (*18. 10. 1952 v Invermere v Britské Kolumbii), který si svůj cíl splnil dne 7. května 1986. Stal se také prvním horolezcem, který slezl všech osm hor obsažených v obou seznamech.
 
Do konce roku 2008 splnilo cíl Koruny planety více jak 200 horolezců. Třicet procent z nich vylezlo na všech osm vrcholů. Prvním horolezcem, který vylezl na všechny hory bez pomoci umělého kyslíku byl Reinhold Messner (*17. 9. 1944 v nám známém „havlíčkově vyhnanském“ lázeňském Brixenu). Jak známo, Messner zdolal jako první všech 14 osmitisícovek (v letech 1970-86) a má na svém kontě i dálkové přechody napříč Antarktidou, Grónskem, pouštěmi Taklamakan a Gobi. Jen přejít Arktidu ze Sibiře do Kanady se mu nepodařilo. Borců, kteří vystoupili na všech čtrnáct osmitisícovek bylo ke konci července 2010 dvacet čtyři.
 
První ženou, která dokázala úspěšně vystoupit na všechny výše uvedené vrcholy Seven Summits byla Japonka Junko Tabeiová (*23. 5. 1939 na severu Honšú v prefektuře Fukushima, regionu Tóhoku). Na poslední z těchto nejvyšších hor sedmi světadílů vystoupila dne 28. července 1992.