Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rimini a okolí

25. 8. 2013

 

Rimini a okolí
 
Rimini je italské město nacházející se asi 1000 kilometrů od Prahy podobně jako např. Paříž (rozdíl je pochopitelně ve směru jih-západ). Šesté největší město oblasti Emilia-Romagna leží asi 200 kilometrů na jih od Venezie poblíž Jaderského moře ve výšce okolo 5 metrů nad mořem. Počet obyvatel města v roce 2009 přesáhl 140 000.
 
            Oblast Emilia-Romagna se rozprostírá ve střední Itálii mezi Toskánským a Umbrickým Apeninem a rovinami Pádské nížiny. Tato nížina odděluje chladný alpský sever od teplých oblastí střední a jižní Itálie. V krajině Pádské delty se nachází řada přírodních krás chráněných v přírodních rezervacích i mnoho historických měst, ležících při římské cestě Via Emilia. Stavby pocházejí především z období vlády Římanů, Etrusků i Bizantinců. Tato oblast patří mezi nejvíce ekonomicky prosperující část Itálie. Mimo hlavního města Bologna lákají k návštěvě i další města, jako například Ferrara s typickým vodním hradem, Ravenna s bazilikou San Vitale, ale především lázeňské město Rimini se svým okolím.
 
Rimini je největším přímořským letoviskem Itálie (již od roku 1843) a jedním z největších v Evropě vůbec. To především díky turistům, kteří sem přijíždějí zejména z Německa a dalších středoevropských zemí. V okolí Rimini se nachází dlouhý pás městské krajiny s nádhernými výhledy na moře i na vinohrady. Riminskými letovisky Adriatické riviéry jsou např. Bellaria, Iglea Marina, Torre Pedrera di Rimini, Viserba, Rivabella, Miramare, Riccione, Cattolica aj. Zdejší pláže se šířkou až 200 metrů dosahují mezi výše uvedenými lokalitami délku téměř 20 kilometrů. Sestup do vody je velmi pozvolný a tak jsou tato místa ideálními pro pobyty rodin s dětmi. Celé pobřeží je lemováno také mnoha obchody, bary, restauracemi, pizzeriemi i hudebními kluby, kde se mohou bavit návštěvníci až do ranních hodin.
 
Staré město bylo písečnými naplaveninami během posledních 2000 let posunuto z jaderského pobřeží asi kilometr do vnitrozemí. Pod názvem Ariminium bylo dnešní Rimini založeno již ve 3. století před naším letopočtem na křižovatce antických silnic Via Emilia a Via Flaminia. Z antických dob se zde dodnes dochoval Augustův oblouk z roku 26 před Kristem, Tiberiův římský most (Ponte di Tiberio) z roku 20 n. l. a zbytky amfiteátru. Ve středověku patřilo město rodu Malatesta. Mezi nejvýznamnější dědictví této epochy se řadí hrad Rocca Malatestiana a chrám Tempio Malatestiano postavený v 15. století Leonem Battistou Albertim v renesančním stylu pro Sigismonda Malatestu. Jedná se o vůbec jedny z prvních renesančních staveb mimo Toskánsko ležící za Apeninami. V chrámu naleznete vzácný malovaný kříž od Giotta a cennou fresku znázorňující Sigismonda Malatestu klečícího před svatým Sigismondem od Piera dalla Francesca. Srdcem starého města je náměstí Piazza Cavour s radnicí, kašnou Fontana della Pigna, sochou papeže Pavla V. a románským Palazzem della Arengo. Podle tradice je Piazza Tre Martiri místem, kde se Julius Caesar rozhodl k pochodu na Řím.
 
Ve městě je celá řada i dalších zajímavostí. Snad nejvhodnější při krátkém pobytu je návštěva tématického parku „Itálie v malémItalia in Miniatura“. Zde můžete shlédnout téměř všechny významné zmenšené památky této jihoevropské země. Další nabídkou pro volný čas jsou např. zábavní parky Fiabilandia a Mirabilandia (Lunapark) či Oltremare. U Riccione se nachází největší italský aquapark Acqafan. Zajímavý může být výlet k pevnosti Montebello, oblíbené jsou i lodní výlety.
 
Rimini nelze opomenout jako rodiště Federica Felliniho, největšího italského filmového režiséra 20. století, který městu věnoval nezapomenutelný film Amarcord.
 
Asi dvacet pět kilometrů od centra Rimini se nachází třetí nejmenší stát Evropy (po Vatikánu a Monaku) a nejstarší republika světa – oficiálně Nejvznešenější republika San Marino (Serenissima Repubblica di San Marino) s rozlohou 61 km2, tyčící se na vrcholu Monte Titano s výškou 756 m n. m. Jedná se o zbytek velké vrásy – tříkilometrový vápencový hřeben izolovaný od hlavního pásma Apenin, vzdálený od Jaderského moře sotva deset kilometrů. San Marinu se někdy říká republika tří pevností podle toho, že výše jmenovaná hora má tři vrcholy a na každém z nich je postavena pevnost. Žádná z nich nebyla nikdy dobyta.
 
Zajímavostí vzhledem k „minirozloze“ určitě je, že v republice San Marino je devět měst!