Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Plzeň se dočkala 3D planetária

5. 12. 2013

V Plzni konečně otevřeli nové 3D planetárium

Po mnoha dlouhých létech čekání se Plzeňané dočkali. Mají konečně nové planetárium ve vhodných prostorách.

Od ledna 2012 byla budova bývalé škodovácké jídelny ASAP (z roku 1917) v pět let starém areálu Techmania Science Centra kompletně zrekonstruována. A začátkem listopadu 2013 se konečně otevřela veřejnosti a nabízí jí pozoruhodné 3D planetárium. Plzeň se tak zařadila po bok varšavského Centra Nauki Kopernik a barcelonského science centra CosmoCaixa. Tyto instituce (jediné v Evropě) využívají technologii Sky-Skan, která umožňuje promítat trojrozměrné filmy na kulovou plochu planetária.

Plzeňské planetárium má zakoupené tři filmy, které se tu budou promítat. Prvním z nich je film Astronaut, který se může promítat ve formátu 2D i 3D. Film je vhodný pro návštěvníky od druhého stupně základních škol a přibližuje výcvik astronautů a zmiňuje i vliv beztížného stavu na lidské tělo. Návštěvníci planetária budou moci zhlédnout také dvojrozměrné filmy Život: vesmírný příběh či Země, Měsíc Slunce. Všechny jsou opatřeny českým dabingem. Jsou vyrobeny ve výukové populárně-naučné formě pro děti, školy i rodiny. Hosté si sami vyberou, který film chtějí zhlédnout. Během asi hodinového programu se bude poté v kopuli planetária promítat také jeden ze dvou snímků vlastní produkce, a to Obloha nad Plzní nebo Krásy vesmíru.

        Expozice Vesmír pak nabídne hostům 27 interaktivních exponátů, které představí např. Keplerovy zákony, vulkán či řez sluncem. Příchozí si budou moci vyzkoušet také gyroskop. Ten demonstruje zátěž, kterou musí při výcviku astronauti projít. Ti musejí být odolní vůči velkému přetížení. Příchozího hosta-astronauta pracovník planetária upoutá do křesla a může ho roztočit ve dvou osách. To jistě pro mnohé mladé adepty kosmického letu bude zážitek.

Část nazvaná Science On a Sphere obsahuje interaktivní globus, na němž se bude promítat až 500 krátkých snímků či výukových programů. V nich bude přiblíženo například chování tektonických desek či působení mořských proudů.

Prvním návštěvníkům se planetárium, které se nachází u páté brány Škodovky (nedávno byla stavebně upravena) na rohu Borské a Břeňkovy ulice (v bývalém ASAPu), otevřelo dne 4. listopadu 2013 odpoledne.

Pravidelná otevírací doba je v pondělí, úterý a ve čtvrtek v čase 8:30-17:00 hod., ve středu a v pátek 8:30-18:00 hod., o víkendech v 10:00-18:00 hod.  Potenciálním návštěvníkům se doporučuje předchozí rezervace na tel. 737247585 nebo na e-mailové adrese info@techmania.cz .

        Vstupné bude odstupňované   podle zvoleného programu: dospělý 180/160/140 Kč děti, senioři, ZTP a ZP/TP 110/95/85 Kč, rodiny (dva dospělí a dvě děti) 490/450/390 Kč.

Více informací najdete na stránkách www.techmania.cz nebo www.3Dplanetarium.cz .