Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nizozemsko - země mešit

18. 12. 2010

 

V Rotterdamu stojí největší mešita v západní Evropě
 
Největší mešitu v západní Evropě v pátek dne 18. prosince 2010 oficiálně otevřeli v nizozemském Rotterdamu. Budova je nápadná dvěma minarety vysokými 50 metrů. Chrám pojme až 3000 věřících. Je až neuvěřitelné, jak Evropa islámu ustupuje.
 
Symbolickou slavnostní otvírací pásku přestřihl rotterdamský starosta marockého původu Ahmed Aboutaleb. Předseda správní rady mešity Abdelrazak Boutaher řekl agentuře AFP: „Doufáme a očekáváme, že se tento komplex stane střediskem dobročinnosti, milosrdenství a vzájemného pochopení, a že bude přístupný všem“.
 
Budova s kupolí vysokou 25 metrů zabírá plochu 2000 čtverečných metrů. Součástí mešity má být i doučovací centrum pro muslimské děti a knihovna.
 
Mešita se začala stavět v roce 2003 a měla být postavena za dva roky. Nakonec se ale kvůli odporu a obstrukcím na obecní úrovni, za nimiž podle tvrzení představitelů mešity stáli místní populisté a xenofobové, výstavba protáhla na sedm let.
 
I proto kontraverzní nizozemský politik Geert Wilders reagoval v den otevření mešity na internetovém twitteru takto: „Je to šílené. Ta odporná věc tu nemá co dělat, patří do Saúdské Arábie“. Zdalipak by v Saúdské Arábii dovolili postavit křesťanům kostel? Ani náhodou!!! Spíše by je veřejně popravili na náměstí pro výstrahu.
 
V Nizozemsku, které je označováno za vysoce tolerantní zemi, v níž se daří multikulturní společnosti, se část původních obyvatel radikalizuje, což se ukázalo v posledních volbách, kdy strana Wilderse, pověstného svou kritikou islámu, se stala třetí nejoblíbenější stranou ve své zemi. Vládní koalice se navíc o ní v parlamentu opírá.
 
Přibližně pětina z 16,5 miliónu obyvatel Nizozemska jsou přistěhovalci většinou z muslimských států. Ve městech jako Amsterodam a Rotterdam představují už cizinci dokonce více než třetinu obyvatelstva; některé čtvrti jsou čistě marocké či turecké. V zemi dlouhodobě fungují desítky mešit, z nichž hned několik se honosí tím, že patří k největším v Evropě.
 
I proto Nizozemsko jako zemi mešit znázornil český umělec David Černý na své plastice vystavené v Radě Evropy v Bruselu u příležitosti předsednictví ČR Evropské unii v první polovině roku 2009. Kontraverzní plastika ENTROPA je nastálo od 6. 9. 2010 umístěna v plzeňské Techmanii Science Center v areálu Škody Plzeň.