Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší VŠ 2013

14. 9. 2014

Nejlepší VŠ v roce 2013

Žebříček QS World University Rankings, který už od roku 2004 srovnává 800 nejlepších světových univerzit, v roce 2013 tradičně ovládly vysoké školy z USA a Velké Británie.

Massachusettskému Institute of Technology šlapaly na paty Harvard a Cambridge, následovány londýnskými University College a Imperial College.

Univerzity „kontinentální Evropy“ se objevily až ve druhé desítce – na 12. a 19. místě se umístily švýcarské ETH Zürich a Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne.

Z českých vysokých škol  si nejlépe vedla již tradičně Univerzita Karlova v Praze, která obsadila 233. místo. V pořadí 451.–460. je České vysoké učení technické Praha, o sto míst dál skončila Masarykova univerzita v Brně. Vůbec poprvé se mezi osm stovek nejprestižnějších univerzit světa probojovala také Vysoká škola ekonomická z Prahy. Společně s Vysokým učením technickým v Brně je na 651.–700. místě.

Vysokých škol na celém světě je odhadem dvacet tisíc. Pro Vysokou školu ekonomickou je proto její umístění velkým úspěchem. Je třeba si uvědomit, že VŠE je oproti jiným univerzitám v obtížnější situaci kvůli své úzké specializaci. Tradiční univerzity mají například lékařské, matematicko-fyzikální nebo přírodovědecké fakulty, které jsou silné v oblasti základního výzkumu, a z tohoto pohledu mají v kritériích, která hodnotí vědecké výstupy, oproti nám velkou konkurenční výhodu.

Kromě vědeckých výstupů hodnotí QS World University Rankings také akademickou reputaci, reputaci mezi zaměstnavateli, poměr počtu učitelů a studentů, podíl zahraničních studentů a podíl cizinců v akademickém sboru. Žebříček navíc umožňuje srovnání univerzit podle regionů nebo oborů.

Žebříček VŠ „QS World University Rankings":

Pořadí

Univerzita

Stát

1.

Massachusetts Institute of Technology

USA

2.

Harvard University

USA

3.

University of Cambridge

UK

4.

University College London (UCL)

UK

5.

Imperial College London

UK

6.

University of Oxford

UK

7.

Stanford University

USA

8.

Yale University

USA

9.

University of Chicago

USA

10.-11.

California Institute of Technology

USA

10.-11.

Princeton University

USA

...

233.

Univerzita Karlova v Praze

CZ

451.-460.

České vysoké učení technické v Praze

CZ

551.-600.

Masarykova univerzita v Brně

CZ

651.-700.

Vysoká škola ekonomická v Praze

CZ

651.-700.

Vysoké učení technické v Brně

CZ

 A jak je tomu v ČR? Hospodářské  noviny již pošesté přinesly srovnání vysokých škol v osmi prestižních oborech. Vítězem největšího srovnávaného oboru ekonomie je Institut ekonomických studií z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Institut ekonomických studií se drží v čele žebříčku HN již druhý rok za sebou. Vynikl hlavně v tom, kolik studentů vysílá na zahraniční stáže – v roce 2012 alespoň na semestr vycestovalo deset procent všech studentů. Uspěl i díky tomu, že dbá na výchovu svých doktorandů. Na zisku titulu Ph.D. tu pracuje 7,8 procent z celkového počtu 784 studentů.

Druhé místo v roce 2013 patřilo Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, která s přehledem vyhrála ve vědě. Na třetí příčku se dostala Fakulta informatiky a managementu z Univerzity Hradec Králové.

Kromě Národohospodářské fakulty a Institutu ekonomických studií ve vědě excelovala také celkově čtvrtá Fakulta financí a účetnictví z pražské VŠE. Z regionálních univerzit se v této kategorii blýskla i Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

HN sledují také to, jaké vyhlídky na úspěch mají uchazeči o studium. Nejvíc bodů dostane fakulta, která si své studenty vybírá nejpečlivěji. Jako nejvýběrovější škola se letos prosadila Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, která přijímá pouze 20,8 procent uchazečů.

Největší šance na přijetí naopak nabízí Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Karviné – bere 78,9 procent přihlášených.

HN v hodnocení dávají důležitý bod škole, která si provádí průzkum u svých absolventů. To totiž značí, že je pro ni zpětná vazba důležitá.

Z šetření lze vyčíst, že první platy mladých ekonomů se pohybují kolem třiceti tisíc Kč. Rekordní mzdy hlásí absolventi Institutu ekonomických studií (49 297 Kč) a Národohospodářské fakulty VŠE (42 700 Kč). Studenti Masarykovy univerzity si v prvním zaměstnání vydělali průměrně 29 555 Kč.

Ekonomická fakulta VŠB-TU v Ostravě svůj průzkum specifikovala na absolventy, kteří si našli první zaměstnání v Moravskoslezském kraji. Jejich nástupní plat se podle zjištění školy pohybuje mezi 24 až 26 tisíci Kč.

Kromě ekonomie srovnávají Hospodářské noviny také školy, kde lze studovat strojírenství, právo, informatiku, sociologii, psychologii, medicínu a architekturu. V roce 2013 poprvé představily také pět perspektivních oborů, které redakce HN považuje za obory budoucnosti  – biochemii, biomedicínské inženýrství, průmyslový design, nanotechnolgie a kybernetiku.