Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejkratší letecké linky Evropy

27. 9. 2016

Nejkratší letecké linky Evropy 

Rakouské aerolinie People’s Viennaline plánují spustit nejkratší mezistátní leteckou linku světa. Povede ze švýcarského St. Gallenu přes Bodamské jezero do Friedrichshafenu v sousedním Německu. Trasu dlouhou necelých 21 kilometrů by letadlo mělo překonat do osmi minut. Mezi městy ve Švýcarsku a Německu bude létat 50sedadlové letadlo.

Plánuje se, že lety oběma směry budou vypravovány dvakrát denně a letenka vyjde na 40 euro (v přepočtu zhruba 1080 Kč). Hlavní výhodou je samozřejmě úspora času. Doposud museli lidé překonat 77kilometrovou vzdálenost mezi oběma městy, které dělí rozlehlé Bodamské jezero. Cesta tak trvala zhruba hodinu, při použití přívozu o 20 minut déle.

          Rekord v úplně nejkratší letecké lince na světě drží skotský vnitrostátní spoj mezi dvěma Orknejskými ostrovy Westray a Papa Westray. Vzdálenost obou letišť je jen 2,5 kilometru a cesta trvá 47 sekund.

Linka ze St. Gallenu do Friedrichshafenu má být druhou nejkratší, třetí je linka mezi Bratislavou a Vídní, která vzdálenost mezi hlavními městy Slovenska a Rakouska překoná za necelé tři minuty.

         Já jsem letěl nejkratší (šestnáctikilometrové) lety na Islandu dne 27. 7. 1997 vnitrostátní linkou z přímořského letiště v Bakki (BIBA) na ostrov Heimaey (VEY) - jediný obydlený  (4100 obyv.) z  Vestmannaeyjar Islands. Lety trvaly tam i zpět do Bakki 5 minut.

 heimaey_island.png