Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mayotte

5. 7. 2015

 

Mayotte

Collectivité départmentale Mayotte je zámořským společenstvím Francie v Indickém oceánu (13° j. š., 45° v. d.). Souostroví nacházející se v Mozambickém průlivu se jako jediné ze čtyř částí souostroví Komory v roce 1974 vydalo vlastní cestou, když se rozhodlo upevnit své spojení s Francií. Toto velmi rozumné rozhodnutí přineslo obyvatelům ostrova, zvaným Mahorais, rozmach a stabilitu. Dějiny ostrovů zmítaných různými migracemi, strastmi kolonizace a dobrodružnými výpravami pirátů z Madagaskaru zůstaly až do 20. století úzce spjaté s historií ostatních ostrovů tohoto souostroví.
Komory jsou federací. Dnes se prezentují jako Komorská unie. Tři ostrovy směrem od západu k východu se jmenují Njazidja (Grande Comore), Mwali (Mohéli) a Nzwani (Anjouan). Na jihovýchodě tohoto souostroví Comores se nachází francouzský Mayotte. Název souostroví pochází od arabského slova al-kamar – česky „měsíc“. Ten mají Komory na své vlajce i znaku. Je to téměř 100% islámská země, 96 % obyvatel tvoří míšenci bantuského, malgašského a arabského obyvatelstva. Asi 80 % obyvatel pracuje v zemědělství, asi polovina je negramotná (značný rozdíl oproti Mayotte). V Komorské unii se pěstuje vanilka, hřebíček, roste palma kokosová, ylang-ylang (kanaga vonná). Významný je mořský rybolov.

myt_mayotte.png

Mayotte se skládá ze dvou hlavních ostrovů Petite-TerreGrande-Terre a asi dvaceti ostrůvků roztroušených v jedné z nejkrásnějších lagun světa. Rozloha všech více jak dvaceti ostrůvků je celkem 374 km2. Počet obyvatel dosáhl 216 300 (7/2008 podle CIA). Tyto vulkanické ostrovy vznikly před 8 milióny let.
Hlavním administrativním centrem Mayotte je Dzaoudzi, hospodářským Mamoudzou. Úředním jazykem je francouzština, ale v běžném životě se většina obyvatel dorozumívá místním jazykem mahorais. V Mamoudzou jsou rušné trhy a také řada malých restaurací, v nichž lze ochutnat lahodnou tradiční kuchyni plnou sladko-slaných kontrastů, např. kokosový salát s krevetami nebo langustu s vanilkovou omáčkou.
Tento ostrov souostroví Comores je sice poměrně malý, ale poskytuje příchozím hostům jedinečné možnosti pro potápění a pěší turistiku. Návštěvníci se zde mohou setkat se zajímavou kulturou, s endemickou faunou, jako je např. sympatický maki, šibalský lemur aj.
Deštné a suché tropické pralesy nabízejí přehršel endemické fauny a flóry ostrova: baobaby, akácie, liány a orchideje (na ostrově jich je více než 50 druhů) tu rostou bok po boku s mangovníky, banánovníky a chlebovníky. A právě níže uvedený chlebovník umožňuje návštěvníkům proniknout do blízkosti malých lemurů.
Na Mayotte, ostrově ve tvaru obráceného mořského koníka nacházejícího se v severní části Mozambického průlivu, na ostrově dosud nedotčeném přívalem turistů, vítá návštěvníky vzduch prosycený pronikavou vůní ylang-ylangu (suroviny používané pro výrobu éterických olejů pro parfémy a kosmetiku), vanilky a vonného dřeva. Klenoty Mayotte ale nejsou jen přírodního původu. V této zemi nikdy nekončícího stěhování se totiž v průběhu staletí vytvořila kulturní mozaika jakoby slepená z afrických, perských, východních, madagaskarských, evropských a arabských střípků. Překvapivým způsobem ovlivnily tyto kultury dokonce i místní náboženství, islám. V něm pro nás překvapivě hraje nejen v rodinném kruhu, ale i v politickém a ekonomickém životě klíčovou roli žena.

Do roku 2011 byl ostrov tzv. francouzským zámořským společenstvím. Obyvatelé ostrova se v březnovém referendu roku 2009 naprostou většinou 95 % hlasů vyslovili pro změnu administrativního statutu ostrova na 101. departement V. republiky. Francouzským departementem a regionem se Mayotte stalo oficiálně 31. března 2011. Nejvzdálenějším regionem EU se Mayotte stalo dne 1. ledna 2014.