Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Které armády jsou na světě největší

1. 9. 2016

 

Které armády jsou největší na světě?

Stále hrají stejnou písničku už přes 60 let. Ano, hladový totalitní komunistický režim Kim-Čong-una z KLDR vyhrožuje svým jižním sousedům válkou. A nejen jim. Jadernou válkou hrozí i blízkému Japonsku (a Japonci o tom hodně vědí, Hirošima a Nagasaki se jen tak nedají z paměti národa vymazat), drze vyskakují a hrozí i vzdáleným USA (tedy Washington je dost vzdálený na to, aby ho severní Korejci mohli zničit). Pravda, Aljaška, Havajské ostrovy, Guam i západní pobřeží USA nejsou tak vzdálené, ale ani technika válečných štváčů ze severu Korejského poloostrova není dosud tak kvalitní, aby je mohla vážně ohrozit. Zatím a snad to ještě dlouho tak zůstane. Severokorejská armáda je čtvrtou nejpočetnější na světě…

Jedničkou je armáda Číny

Nejlidnatější stát na světě má celkem logicky také největší armádu a zelený „mundůr“ tam obléká více než dva a čtvrt milionů dospělých mužů. Vojenská služba v Čínské lidové osvobozenecké armádě je povinná pro Číňany starší 18 let. Jedním z důvodů vydržování si takto velké armády je jistě ochrana více než jedné a čtvrt miliardy občanů této komunistické země, ale mezi další argumenty pro tak velkou vojenskou sílu patří také velmi časté potyčky se svými sousedy. Čínská armáda musí také „jistit“ vojenskou okupaci Tibetu.

Druhá nejpočetnější, ale také rozhodně nejdražší je americká armáda

Spojené státy americké čerpají svoji vojenskou sílu, která se skládá z téměř jednoho a půl milionu vojáků. Stejně jako Čína se skládá z obrovského počtu dobrovolníků. V USA jsou vojáci za svoji službu vlasti placeni. Nucené odvody vláda využila naposledy v roce 1972 při válce ve Vietnamu. Americká vláda investuje do své armády více než jeden a půl tisíce miliard dolarů ročně a dalších 160 miliard na své zámořské operace. Vojenský rozpočet americké armády tvoří 43 procent ze všech financí, které do vojenství vkládají všechny země světa dohromady.

Indický subkontinent vybavuje Putin

Do Indie se dováží nejvíce zbraní z celého světa a celkově se na tento subkontinent dováží devět procent světové produkce zbraní. Indická armáda, která čítá více než 1,3 milionu vojáků, využívá zbraní zejména z Ruska, Izraele a Francie. Blízké vztahy si Indie udržuje zejména s Ruskem, které jí dodává zejména vojenská letadla. Indie je v dlouhodobém konfliktu se svým sousedem Pákistánem a také v neustálém napětí s Čínou. V hypotetickém konfliktu těchto dvou zemí by proti sobě vyrazilo téměř 3,5 milionu vojáků. Ani nechci domýšlet ta jatka, která by při konfliktu vznikla.

Spousta vojáků, ale zoufale málo peněz. To je armáda KLDR

Základy dnešní armády severokorejské armády, která má 1,1 milionu vojáků, jsou už z pozdních 30. let 20. století. Tehdy byl Korejský poloostrov obsazený Japonskem. Největší nárůst armády nastal během „studené války“, kdy KLDR bojovala v letech 1950-53 proti svému jižnímu sousedovi a po počátečním úderu nechybělo mnoho a byla by ho celého obsadila. Naopak pak po protiútoku sil pod vedením armády USA zase hrozilo obsazení severu země a tak zasáhli „bratři“ z Číny a SSSR a po třech letech vše skončilo v podstatě na stejném místě jako začalo. Bylo sice podepsáno příměří, nikoliv ukončení válečného stavu a toto příměří, trvající skoro 60 let, v březnu 2013 KLDR jednostranně vypověděla a vyhrožuje vyhlazovací válkou. Zatím Kim III. vyhrožuje, ale musí si být vědom toho, že jakýkoliv útok na jih či na spojence Korejské republiky by skončil definitivním koncem jeho komunistického režimu. V současné době (2016) vydává mladý vůdce Kim-čong-un na svoji armádu téměř čtvrtinu celého rozpočtu země a náklady vyrostly už téměř na 12 miliard dolarů ročně. A běžní občané nemají co jíst. Častokrát je zachránila potravinová pomoc právě z jihu, z USA a dalších zemí světa a ty vůbec nejsou válečnému dobrodružství nakloněny.

Jedna z největších je zároveň jedna z nejmladších. To je armáda Ruské federace

Kořeny původní ruské armády se vrací až do dob Kyjevské Rusi. Současná armáda, která nyní čítá něco přes jeden milion mužů, vznikla až 7. května 1992 po rozpadu Sovětského svazu. Celkově Rusko utrácí téměř 95 miliard dolarů ročně na její udržení. No Rudá armáda to už rozhodně není a na mnohá dobrodružství ze druhé poloviny 20. století (Berlínská krize v bývalé NDR, Maďarsko, Československo, Afghánistán, Kavkaz aj.) dávno nemá. Ale politika "spících konfliktů" jako např. v Moldově, Gruzii, na Ukrajině, či "odloupnutí Krymu", tam se Rusům daří pomocí vojsk ono uspávání provozovat. Také "žádost o pomoc od Asada ze Sýrie" se velmi hodila. Byla to skvělá příležitost jak procvičit "na ostro" různé druhy vojsk z různých míst včetně Středozemního moře, hladiny Kaspického jezera, ze Sýrie i Íránu.  

Šestou největší armádu má Turecko. V turecké armádě sloužilo do nedávna ve zbrani více než 660 tisíc vojáků (po nepovedeném pokusu o převrat o prázdninách 2016 jich několik tisíc bylo odejito, někteří "pučisté" to ani nepřežili...). 

Rozsáhlou armádu si vydržuje kvůli svému severnímu sousedovi pochopitelně i Korejská republika. Přesto by 639 tisíc jejich vojáků bylo přečísleno v boji s armádou KLDR v poměru 2:1.

S podobnou převahou by se v případě války s Indií musela vypořádat armáda Pákistánu, která čítá 617 tisíc vojáků.

Do první desítky se ještě dostal Írán s 525 tisíci muži a Egypt, který by mohl postavit do bojové linie 465 tisíc vojáků. Ale zkušenosti z několika prohraných válek proti Izraeli drží egyptské generály „v klidu“. Nečekalo by je asi nic nového než další debakl.

A co naše AČR? Česká armáda by asi „v boji“ moc neobstála. Jednak nemá téměř žádné zkušenosti (od potupné Bílé hory jsme si vlastně už téměř půl tisíciletí nevystřelili, natož abychom někoho vojensky přemohli a tak buďme rádi, že jsme ve společenství NATO, kde spolupracujeme zejména prostřednictvím vojenských misí v zahraničí (Kuvajt-Saúdská Arábie, Irák, Chorvatsko-Krajina a Východní Slavonie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Afghánistán, Mali atd.). Celkově bylo v AČR ke konci srpna 2016 aktivních 18 700 profesionálních vojáků (z toho byly tři tisíce žen) a dalších téměř osm tisíc bylo civilních zaměstnanců. Jejich "úsilí" nás ročně přijde asi na 45 miliard Kč. sad