Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kiwi - zázrak plný zdraví

19. 1. 2014

 

Kiwi – zázrak plný zdraví

Původ kiwi nalezneme v Číně, kde si ho jako tajemství neuchovali moc dlouho. Brzy se semínka odtud donesla až do Japonska a později na Nový Zéland. A právě tam dostalo kiwi svůj název. Pojmenovali ho po malém místním opeřenci, který je známý tím, že neumí létat.

Kiwi je popínavá rostlina, která ročně dokáže vyprodukovat více než 200 kilogramů plodů!

Kiwi je zdrojem vitaminu C, který nám pomáhá předcházet různým virózám. Tento vitamin nám pomáhá spojovat i vaziva, takže pokud se cítíte být namoženi po náročném sportování, určitě si ho dopřejte a určitě se vám uleví.

U nás se kiwi většinou konzumuje tak, že ho rozpůlíme na půl a potom jeho vnitřek vydlabáváme lžičkou nebo ho vysajeme.  To jde ale u některých kiwi obtížně, zvláště pokud jsou už trochu zralejší. Kiwi můžete oloupat škrabkou stejně jako brambory! A jak jedí kiwi ve světě? Se slupkou! Má v sobě nejvíce vitaminů!

Pravidelná konzumace tohoto ovoce mimo jiné příznivě ovlivňuje i vysoký krevní tlak, pro naše tělo je prospěšné i z mnoha jiných důvodů.  Šťavnatá zelená dužina kiwi obsahuje velké množství luteinu, který se řadí mezi antioxidanty. To jsou látky, které chrání tělo před poškozením škodlivými produkty vznikajícími v organismu při metabolické přeměně látek.

Vědci v Oslu prováděli výzkum, kdy náhodně vybrali dvě skupiny pacientů s mírně zvýšeným krevním tlakem. Jedna z těchto skupin konzumovala denně po dobu osmi týdnů ke své obvyklé stravě tři plody kiwi, druhá skupina dostávala jedno jablko. Po uplynutí osmi týdnů měli pacienti, kteří pravidelně jedli kiwi, nižší tlak  než pacienti pravidelně konzumující jablka. Efekt tří snědených kiwi denně byl prokázán.

Lékaři však upozorňují, že neexistuje žádná zázračná potravina, která by jako mávnutím proutku vyřešila všechny problémy s vysokým krevním tlakem. Léčba tohoto onemocnění je složitá a musí být komplexní.

Při konzumaci kiwi buďte ale opatrní. Jedná se o poměrně aromatické ovoce a u některých lidí může vyvolávat alergii.  Pokud by se tedy u vás objevila vyrážka, zažívací obtíže či jiné alergické projevy, vynechejte kiwi ve své stravě a poraďte se se svým lékařem. Bez jeho vědomí nikdy nevysazujte léky, které vám předepsal na tlak.  Náhlé změny krevního tlaku, ke kterým po vysazení léků může dojít, mohou být velmi nebezpečné a mohou ohrozit pacientův život. Tak opatrně a s rozumem.