Jdi na obsah Jdi na menu
 


Himeji - japonský Karlštejn

2. 9. 2010

 

Himeji – japonský Karlštejn
 
Tento japonský hrad se nachází ve městě Himeji asi 50 kilometrů západně od Kóbe v prefektuře Hjógo na ostrově Honšú. Je nejvíce navštěvovaným ze všech japonských hradů a patří společně s hrady Macumoto a Kumamoto mezi „Tři slavné hrady“.
Himeji je jednou z nejstarších zachovalých středověkých staveb v jediném současném císařství. Je Národním kulturním pokladem a od roku 1993 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Někdy se mu pro jeho bílou barvu exteriéru říká Širasagidjó nebo Hakurodjó (Hrad bílé volavky).
Himeji je nejproslulejším japonským příkladem palácové architektury 16. století díky stylu jeho vybudování. Obsahuje řadu obranných a architektonických hradních prvků – vysoké kamenné základy, rozmístění budov uvnitř komplexu, palebných postavení, otvorů pro vrhání kamenů. Hradní věž pochází z roku 1601. Prioritou mezi obrannými prvky je hustá matoucí síť cest k hlavní věži. Brány, nádvoří a vnější hradby jsou uspořádány tak, aby případný útočník musel postupovat při dobývání po spirále okolo hradu, přístupová cesta má mnoho slepých konců. Hrad nebyl nikdy v minulosti dobýván a tak téměř dokonalý obranný systém nebyl v praxi vyzkoušen. Okolí hradu dominují nádherné japonské zahrady.
Hrad Himeji byl navržen a vybudován v období Muromachi. Tehdy se jmenoval Himejama. Roku 1580 získal hrad Tojomi Hidejoshi, Kuroda Joshitaka přistavěl třípatrovou věž. Po bitvě u Sekigahary roku 1601 získal hrad Ikeda Terumasa a ten ho přestavěl za osm let do dnešní podoby. Západní nádvoří, které bylo dokončeno roku 1618, bylo poslední přístavbou. Během 19. století hrad postupně chátral. Kolem roku 1910 byla hlavní věž renovována z veřejných peněz. Na konci 2. světové války bylo město bombardováno Američany, hrad naštěstí zůstal jako zázrakem téměř nedotčen.
V současnosti je mimo Tokya (Ginza, Císařský palác, ale pouze zvenku, China Town, Shinjuku atd.), NP Fuji – s dominující 3776 metrů vysokou posvátnou horou, Kyota (Císařský palác, zámek Nidjo, chrámy Hongan-ji Temple, Sanjú-Sangen-Dó, Kófoku-ji, zlatý pavilon Kinhaku-ji aj.), Kóbe, Ósaky (např. Aquarium Kaiyukan, letiště Kansai na uměle vybudovaném ostrově) a Nary (největší dřevěná stavba světa Todai-ji Temple, svatyně Kasuga taisha) neopomenutelnou destinací pro všechny zahraniční návštěvníky Japonska. A tak i já jsem při své návštěvě této fantastické země vycházejícího slunce tato místa s radostí navštívil a kochal se jejich krásou.
Hrad Himeji patří velmi často mezi významnou „rekvizitu“ pro filmaře (jako do nedávna i naše Praha, ale díky našim „vládcům“ ztratili filmaři ze zahraničí zájem a já se jim nedivím, venku "všimné" nebývá zvykem). Tak např. v roce 1967 posloužil hrad Himeji jako sídlo japonské tajné služby v bondovce „Žiješ jen dvakrát“, v roce 1985 se zde točil film „Ran“, v roce 2003 se zde odehrála část filmu „Poslední samuraj“ a jistě si producenti tuto dominantu vyberou ještě mnohokrát i pro další filmová díla.
Pro zajímavost uvedu další místa, která se nacházejí poblíž tohoto skvostu a která se hodí si prohlédnout. Necelých 39 kilometrů od hradu Himeji se nachází nejznámější japonský most Akashi-Kaikyó (spojuje Kóbe s Awaji. Universal Studios Japan je tématický zábavný park v Ósace ležící 70 kilometrů od Himeji. Ósacké Aquarium Kaiyukan patří mezi špičková akvária světa (San Diego, Sydney…); ósacký hrad leží jen 78 kilometrů od himejského. V bývalém japonském hlavním městě Kyótu (v létech 794-1868), 98 kilometrů od Himeji, je mimo mnoha dalších vynikajících staveb Chrám výchozího slibu – Hongan-ji. Za prohlídku rozhodně stojí také Zlatý pavilon Kinka-kuji a svatyně Kijomizu-dera. V tomto jednom z nejkrásnějších japonských měst je i hrad Nidjo ze 14. století, který byl kdysi součástí rezidence šoguna. V Naře, 106 kilometrů od Himeji, jsou buddhistické chrámy Kófuku-ji Temple a Todai-ji Temple (Východní velký chrám z 8. století s největší sochou Buddhy na světě). V Naře je také 526 hektarů velký park s posvátnými jeleny. 211 kilometrů dělí Himeji od Hiroshimy, kde dominuje památník atomového výbuchu Gembaku Dome s kovovou kostrou kupole od českého architekta Jana Letzela a konečně zajímavé Toyota Automobile Museum se nachází 219 kilometrů od Himeji ve městě Nagakute. Tak máte na výběr, kam se, až na Honšú přijedete, můžete podívat. A nejen sem, možností je nepřeberné množství (Tokyo, Yokohama, NP Fuji, Nagoya…), vše závisí na tom, na které japonské mezinárodní letiště „dosednete“ (Tokyo-Narita, Tokyo-Haneda, Ósaka-Kansai atd.). Tak ať se Vám v Nipponkoku líbí jako se líbilo mě.