Jdi na obsah Jdi na menu
 


Garmisch-Partenkirchen

9. 2. 2011

 

Garmisch-Partenkirchen
 
Původně oddělená městečka Garmisch a Partenkirchen ležící v Ammergauerských Alpách v Bavorsku ve výšce 720–2830 m n. m., asi 100 kilometrů na jih od Münchenu poblíž hranice s Rakouskem pod horským masivem pohoří Wetterstein, se v roce 1936 spojila. To proto, aby vytvořila zázemí pro konání 4. zimních olympijských her. Ty pak zapsaly tyto dvě malé obce definitivně do mapy světových středisek zimních sportů.  
Na tento beze sporu největší sportovní svátek navázala pak Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v letech 1978 a 2011. Každoročně se zde na Nový rok koná závod ve skocích na lyžích, který je součástí Turné čtyř můstků. Na jaře 2007 byl starý olympijský skokanský můstek stržen a postaven byl nový, moderní, odpovídající požadavkům 21. století. Ten byl uveden do provozu před Vánocemi v roce 2007.
Většina sjezdovek mezi Hausbergem a Osterfelderkopfem a také v okolí Hexenkesselu na Kreuzecku má střední stupeň obtížnosti. Zóna Garmisch–Classic přímo nad městečkem kolem vrcholu Kreuzeck (1 651 m n. m.) má hlavně sportovní sjezdovky, které vedou převážně lesem. Mírnější rodinnější lyžování najdou turisté na Hausbergu.
Zóna Zugspitze na ledovci pod vrcholem je ještě pohodovější a lyžaři si tu užijí i nádherné výhledy. Modré a červené tratě jsou určené spíše začátečníkům a mírně pokročilým. K vrcholu werdenfelzerské zimní lyžařské sezóny patří i sjezdy širokých svahů Zugspitzplattu.
Garmisch-Partenkirchen (asi 30 000 obyvatel) lze i nelze přirovnat k rakouskému zimnímu středisku v Kitzbühelu (8 200 obyv.). Na jedné straně ho symbolizuje sport, tradice i pohodlí. Atrakcí je i samo městečko, které se honosí krásným centrem se starými kamennými domy a rodinnými erby. Bavorské zvyky a tradice jsou cítit při procházce městem na každém kroku. Historické domy s malbami a barokní kostel jsou doplněny útulnými hospůdkami. Určitě se vyplatí procházka ulicí Frühlingsstrasse v Garmischi a historickou Ludwigstrasse v Partenkirchenu.
Na rozdíl od Kitzbühelu nebo třeba švýcarského Sv. Mořice je však Garmisch-Partenkirchen ale jen provinční lokalitou. Pro mnohé Němce zůstává tou nejjižnější obcí země pod nejvyšší německou horou Zugspitze s výškou 2 963 m n. m.
Na tuto horu se dá dostat třemi způsoby – z Bavorska vlakem Zugspitzbahn nebo kabinovou lanovkou Eibsee-Seilbahn, z Tyrolska kabinovou lanovkou Tiroler Zugspitzbahn. Při cestě zpět lanovkou je třeba dát pozor, do které z nich vstupujete, abyste se vrátili na správnou stranu hory! (určitá část návštěvníků si existenci dvou lanovek neuvědomuje a pak by mohla být při dojezdu a výstupu nemile překvapena).
Nejtěžší sjezdovkou je Kandahar v zóně Garmisch–Classic. Dříve zde byla jen jedna černá, dlouhá tři kilometry. V současnosti vedle sebe vedou dvě sjezdovky a někde se i prolínají. Je to kvůli tomu, že pro muže je určena ta prudší a pro ženy ta údajně lehčí část. Mně stačil pohled na tu dámskou část a měl jsem pocit, že mi roste peří (takovou jsem měl husí kůži při představě, že bych se tudy měl spustit dolů na lyžích). Stačí vidět střední část a to ty nejprudší pasáže jsou hned po startu a pak před cílem.
Výhodou Kandaharu je, že je závodní sjezdová trať křižována několika tunely a ty umožňují nejen udržení turistického provozu během soutěží, ale i docela dobré výhledy na právě probíhající závody. Nejdelší sjezd tu měří 6,6 kilometrů a má převýšení 880 metrů.
Na Zugspitze se také nachází velký areál pro snowboarding s překážkami, U-rampami a jedinečnou superpipe. Od nabídky aprés-ski (po lyžování) v tomto středisku můžete očekávat opravdu hodně možností.
Noční život, zábava, kultura, pěší túry, sáňkování, curling, bruslení, fitness a relaxace, posezení u vína a dobrého jídla ... to je zimní Garmisch-Partenkirchen. Ale existuje i letní! Příroda kolem Garmisch-Partenkirchenu nabízí nádherná údolí, slunné louky, vonící lesy, bohaté možností pro horolezectví a vrcholky s nádhernými panoramaty. Turisté se mohou vydat po vrcholcích, projet se na kolech, vylézt na skalní stěny, prožít si sjezd řeky na raftu nebo jen tiše vnímat nedotčenou přírodu. Při pobytu v přírodě turisté narazí na řadu horských chat, kde se mohou občerstvit. Léčebné klimatické středisko Garmisch-Partenkirchen nabízí široký program týkající se zdraví a zdravého životního stylu, který spočívá v terapii pohybu (léčba klimatem).
Zajímavostí je, že v ČR používaný název střediska – Ga-Pa v Bavorsku vlastně vůbec neexistuje. Je to jakýsi český výmysl ze 60. nebo 70. let 20. století. V Německu znají pouze Garmisch-Partenkirchen. Když se tam zeptáte na Ga-Pa, místní lidé nebudou tušit, nač se ptáte. Je to asi jako když „neplzeňák“ říká o lidech z Plzně, že jsou „ze s Plzně.“ Takovou blbost by žádný Plzeňák nikdy neřekl!
Dopravní dostupnost Garmisch-Partenkirchenu je velmi dobrá. Časově je to ze západních Čech jedno z nejdostupnějších alpských center (tranzit autem Bavorskem trvá asi 4 hodiny). Vlakem se dá jet z Prahy s přestupy přes Nürnberg a München. Cesta trvá asi 8 hodin. Také ubytování v Garmisch-Partenkirchenu je velmi dobré, jen pro české peněženky poněkud “náročnější“. Ale kdo chce ušetřit, najde jistě v nedaleké vesničce Grainau docela solidní apartmány nebo penziony za „příznivé“ ceny.
Tak hezký pobyt a mnoho hezkých zážitků  z pod nejvyšší německé hory v malebném Garmisch-Partenkirchenu přeje autor článku.