Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Euru zvoní hrana

21. 10. 2016

 

Euru zvoní hrana
 
Euro? K čemu? Snad jen pro ty, kteří jsou líní si vyměňovat při občasném výjezdu za humna drobný obolus.
 
Václav bůhvíkolikátý z Hradu není zrovna můj šálek kakaa, ale musím připustit, že často z něho vypadne jízlivá předpověď a že je často lepší než z hydrometeorologického ústavu.  A že v EU nejsou stanovena jasná pravidla a díky tomu celá Evropa degeneruje, to by se dalo vytesat do kamene.
 
A tak není divu, že ekonomové ze společnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR) dávají eurozóně sotva dvacetiprocentní šanci, že přežije v současné podobě. Tito renomovaní odborníci si vážně myslí, že další existence společenství zemí platících eurem, závisí na splnění příliš náročných požadavků.
 
Mezi ně patří například značné snížení životní úrovně obyvatel  nebo záchranné mechanismy pro větší země jako jsou Španělsko a Itálie.
 
Základní teze ekonomů spočívá v tom, že buď z eurozóny dobrovolně vystoupí Německo, které už nebude ochotno zachraňovat slabší členy, anebo ti nejslabší, jako jsou Řecko či Portugalsko, budou muset sami dobrovolně odejít z eurozóny.
 
Konzultační společnost CEBR koncem roku 2010 uvedla, že pokud má eurozóna své současné těžké problémy přežít, bude se muset životní úroveň jejích obyvatel snížit víc, než se snížila ve Spojeném království během druhé světové války! Pravděpodobnost, že eurozóna zůstane v nynější podobě zachována, je tudíž podle institutu jen sotva 20 procent. To je dost silná a hlavně hořká káva.
 
Existuje pět podmínek, které EU díky svým socialistickým Eurohujerům nemůže jen tak snadno splnit.
 
Spoluautor studie Douglas McWilliams doslova uvedl: „V dobách míru se v moderní historii ještě nestalo, aby se životní úroveň snížila v takovém rozsahu, v jakém by to bylo nutné, pokud má euro v nynější podobě nadále přežít. Právě naopak, takový propad životní úrovně, jaký bude zapotřebí, nastal vždy jen ve válečném období“.
 
Závěry studie, kterou CEBR nazval Globální ekonomické vyhlídky, tak zpochybňují, že eurozóna bude schopna přežít. Pokud má totiž vydržet beze změn, bude muset být současně splněno hned pět podmínek.
 
1) podmínkou k udržení eurozóny v současné podobě je to, že růst německé ekonomiky dosáhne alespoň tří procent ročně, a to nejméně po dobu čtyř let za sebou.
 
2) bude třeba vytvořit nový záchranný fond, jehož kapacita bude tak velká, že bude stačit na záchranu nejen Španělska, ale také Itálie.
 
3) bude nutné vytvořit a smluvně ošetřit nový systém, v jehož rámci bude mít Evropská unie určitou kontrolu nad hospodářskou politikou slabších členských zemí.
 
4) výdaje vlád ve slabších zemích bude nutné snížit asi o deset procent hrubého domácího produktu dané země.
 
5) životní úroveň v nejslabších zemích bude muset klesnout nejméně o 15 procent!
 
CEBR se domnívá, že je prakticky vyloučeno, aby se všech pět uvedených podmínek podařilo splnit najednou. Buď to nebude průchodné politicky, nebo ekonomicky. Z těchto důvodů CEBR snížil odhad růstu globální ekonomiky na příštích pět let (2011-15), neboť se domnívá, že problémy eurozóny negativně ovlivní i zbytek světa.
 
„K tomu, aby euro zůstalo zachováno v současné podobě, bude v Irsku, Řecku, Španělsku, Portugalsku a v Itálii nutné snížit výdaje spotřebitelů o 15 procent a více“, píše se ve studii.
 
Pro srovnání: ve Spojeném království se výdaje spotřebitelů za druhé světové války snížily o 14 procent, v Německu o 21 procent a v Japonsku dokonce o 27 procent.
 
Zdrojem současných problémů v eurozóně je podle analytiků odlišné tempo růstu v jednotlivých zemích, odlišná životní úroveň a především existence pouze jedné centrální banky, která určuje měnovou politiku společnou pro všechny členské země. Současná krize kolem státních dluhů už je zřejmě jen vyústěním této nerovnováhy.
 
Takže bruselští socialističtí byrokrati, už zřejmě brzy uslyšíte, a nebude to od českých lékařů: „Děkujeme, od eura odcházíme“.
 
Ještě štěstí, že Česká republika zatím o vstupu do eurozóny nerozhodla a asi ani naštěstí pro nás všechny se nerozhodne. Zato „aktivní“ bratři Slováci, kteří nás předběhli jen ve vstupu do tohoto krachujícího spolku smutně zamáčknou slzu a pokorně se vrátí zpět ke své slovenské koruně.
 
Eurodruzi – závěr je jasný: Zbytečné evropské úřady zrušit, ponechat jen Schengen. Je úděsné, že ECB v roce 2016 tiskla každý měsíc 80 miliard nových papírků s označením euro. Tomuto procesu se říkalo odborně kvantitativní uvolňování. Z hokeje znám zakázané uvolňování. To je mi jasné pravidlo. To, co činí slavná Evropská centrální banka ale pravidla hry porušuje. Je dobře, že lidé nerozumění tomu, jak funguje bankovní a peněžní systém. Kdyby rozuměli, do druhého dne by musela nastat revoluce. A naše ČNB? Ta od listopadu 2013 do listopadu 2016 koupila přibližně 600 miliard eur po 27 Kč, ač jeho hodnota byla o přibližně 4 Kč nižší. A až "intervence na korunu" skončí a kurs se vrátí do reality, kdopak asi bude okraden? No jistě, Češi. Děkujeme Vám, Singere, Rusnoku a dalším, kteří o této "ochraně" rozhodovali! 
 
Ale snad i tentokrát to přežijeme a jak se u nás trefně říkávalo: „Byli jsme za Rakouska, budeme i po něm“. To se jasně prokázalo ve 20. století. Kde zůstaly c. a k. monarchie Rakousko-Uherská? Hitlerův tisíciletý Drittes Reich? Stalinův či Brežněvův Sovětský svaz? Slyšel jsem cosi o smetišti dějin.  
Přežijeme i Brusel druhého i následujících decénií 21. století. Bude nám stačit naše Česká koruna. Žádné Euro nepotřebujeme a ani nechceme. Hlavně aby nám sloužilo zdraví. wink