Jdi na obsah Jdi na menu
 


Eurozóna

23. 6. 2014

 

Eurozóna
 
Eurozóna, oficiálně nazývaná euro oblast, je území Evropské unie, na kterém se užívá společná evropská měna euro. Jejími členy jsou tedy státy, jež vstoupily do třetí fáze Evropské měnové unie (EMU) a tímto rozhodnutím euro na svém území zavedly.
Od 1. ledna 1999 to bylo 11 zemí EU – Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko. V nich bylo euro zavedeno v bezhotovostní podobě; Evropská centrální banka začala provádět jednotnou měnovou politiku pro tyto země eurozóny.
Dne 1. ledna 2001 se zapojilo do třetí fáze EMU Řecko. Dne 1. ledna 2002 bylo euro zavedeno v hotovostní podobě  – do oběhu byly dány euromince a eurobankovky. Dne 1. ledna 2007 se zapojilo do třetí fáze EMU Slovinsko, 1. ledna 2008 Kypr a Malta, dne 1. ledna 2009 Slovensko, dne 1. ledna 2011 Estonsko, dne 1. ledna 2014 Lotyšsko a 1. ledna 2015 se zapojila do třetí fáze EMU Litva.
Kromě eurozóny na evropském kontinentu je euro oficiálním platidlem také v tzv. „nejvzdálenějších regionech EU“ (k datu 1. ledna 2014 Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Réunion, Mayotte, Svatý Martin, Azory, Madeira a Kanárské ostrovy). V těchto oblastech žije přibližně 4 500 000 lidí.
Členské státy Evropské unie jsou zavázány  vstoupit do eurozóny. Z této povinnosti jsou vyvázány pouze Spojené království a Dánsko, které mají vyjednané výjimky (takzvaný opt-out), a Švédsko, které si nevstoupením do ERM II zařídilo de facto opt-out. Zbylých šest států Evropské unie prozatím euro jako svou měnu nezavedlo. Jsou jimi Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.
Na základě dohod s EU používají euro jako svou měnu také evropské ministáty Monako, San Marino, Vatikán a Andorra.  Euro zavedly s ohledem na existenci měnové dohody s Francií (v případě Monaka), s Itálií (v případě San Marina a Vatikánu) či přímo s Evropskou unií (v případě Andorry). Tyto čtyři země mají právo razit omezené množství euromincí se svou vlastní rubovou národní stranou. Sanmarinské, vatikánské a monacké mince jsou v oběhu od 1. 1. 2002, první andorrské mince byly vydány v roce 2014.
Dohody s EU o používání eura mají uzavřeny rovněž dvě francouzská zámořská společenství Saint-Pierre a Miquelon a Saint-Barthélemy, která nejsou integrální součástí EU a tedy ani eurozóny. Tato území nemohou vydávat euromince se svou vlastní rubovou stranou.
Jednostranně bez dohody s EU euro zavedly Černá Hora a Kosovo a také byly zavedeny na britských vojenských základnách Akrotiri a Dhekelia na Kypru.
Bez dohody s Evropskou unií se euro jako měna de iure používá rovněž ve dvou neobydlených francouzských zámořských územích – Francouzská jižní a antarktická území a Clippertonův ostrov.
V roce 2014 používaly měny navázané na euro 3 francouzská zámořská území, 3 malé ostrovní státy v Africe, 14 států střední a západní Afriky, 2 evropské státy zapojené do ERM II a 2 balkánské státy.
Dánsko je členem evropského mechanismu směnných kurzů II (ERM II). Země zapojené do ERM II musí kurzy svých měn udržovat v povoleném fluktuačním pásmu ± 15 % od stanoveného středního kurzu (centrální parity) k euru, Dánsko musí dodržovat užší fluktuační pásmo ± 2,25 %. Alespoň dvouleté setrvání v ERM II, při kterém je dodržováno povolené fluktuační pásmo pohybu kurzu a nedojde k devalvaci centrální parity, je přitom jednou z podmínek vstupu země do eurozóny.
Bulharsko má svou měnu (bulharský lev) navázánu na euro v pevném kurzu od 1. ledna 1999, Bosna a Hercegovina má svou měnu (konvertibilní marka) navázánu na euro v pevném poměru od 22. června 1999. Kapverdy a Komory mají své měny (kapverdské escudo a komorský frank) pevně navázány na euro od 1. ledna 1999.
14 zemí střední a západní Afriky (Čad, Benin, Burkina Faso, Gabon, Guinea-Bissau, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Senegal, Středoafrická republika a Togo) používá CFA frank, který byl dříve navázán v pevném poměru na francouzský frank. Od 1. ledna 1999 je CFA frank pevně navázán na euro.
Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie a Wallis a Futuna jsou území Francie, ale nejsou součástí Evropské unie. Používají CFP frank, který byl stejně jako CFA frank dříve v pevném kurzu navázán na francouzský frank. Od 1. ledna 1999 je CFP frank pevně navázán na euro.
Svatotomášská dobra (měna Svatého Tomáše a Princova ostrova) je na euro navázána od 1. ledna 2010.
V roce 2015 žilo v zemích eurozóny 335 000 000 osob. Ve státech a území, jejichž měny byly navázány na euro, žilo ve stejném roce 160 milionů lidí.