Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


EAHU - Euroasijská hospodářská unie

30. 5. 2014

EAHU - Euroasijská hospodářská unie podepsána

Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Belarusi dne 29. května 2014 slavnostně podepsali v kazašském hlavním městě Astaně smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Jednotný euroasijský trh se 170 milióny obyvatel, který má vzniknout 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. Šéf Kremlu Vladimir Putin při podpisu označil vytvoření EAHU za „epochální událost”.

Vznik rusko-kazašsko-běloruské celní unie a jednotného trhu mají do konce roku 2014 potvrdit parlamenty všech tří signatářských zemí, což je považováno za formalitu. Ještě během roku 2014 by se k paktu měly připojit Kyrgyzstán a Arménie. Iniciátor unie - Rusko doufá, že se budou do AEHU přihlašovat další postsovětské státy (Putin by si velmi přál obnovení útvaru jakým býval Sovětský svaz).

SSSR vznikl dne 30. 12. 1922 a zanikl  po 25 180 dnech dne 8. 12. 1991, kdy Rusko, Ukrajina a Bělorusko vyhlásily v Minsku rozhodnutí o zániku svazu a podepsaly úmluvu o vytvoření SNS – Společenství nezávislých států /Содружество Независимых Государств, Sodružestvo nězavisimych gosudarstv/. Dne 21. 12. 1991 byl v kazašské Ama-Atě (dnes Almaty) ustanoven státní svazek suverénních nezávislých republik SNS. Nejvyšší sovět SSSR dne 26. 12. 1991 odhlasoval definitivní zánik SSSR a vznik SNS s hlavním městem Minsk.  Zakládajícími členy bylo 9 zemí – Rusko, Ukrajina, Belarus, Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán a Arménie. Ázerbajdžán přistoupil dne 24. 9. 1993, Gruzie 25. 3. 1994 a Moldova 15. 4. 1994. Turkmenistán přerušil své stálé členství dne 26. srpna 2005 a v současnosti je jen přidruženým členem. Také současná Ukrajina je jen přidruženým členem (známé jsou rusko-ukrajinské „plynové problémy“), stejně tak Turkmenistán. Gruzie dne 14. 8. 2008 po válce s Ruskem ze SNS vystoupila.

Pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva se odmítly stát součástí SNS, protože považovaly své předešlé členství v SSSR za vnucené a protiprávní. 

Prezidenti Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Ruska a Belarusi podepsali dne 29. března 1996 v Moskvě integrační smlouvu o vytvoření Společenství integrovaných států. Cílem společenství měla být užší spolupráce hospodářská, vědecká a kulturní. Ale „integrace“ se moc nepodařila a tak dne 8. 12. 1999 podepsali v Moskvě prezidenti Ruska a Belarusi další, již třetí smlouvu (předtím již 2. 4. 1996 a 2. 4. 1997) o Společenství svrchovaných republik. Zde mělo jít o integraci, jejímž cílem měla být společná zahraniční politika, koordinování činností při zajištění bezpečnosti obou zemí a při ochraně státních hranic, společné potírání zločinnosti atd. Ale zase „nic moc“ se nevyřešilo (Lukašenko  představitele Ruska v Moskvě „zlobil“ potlačováním lidských práv a svobod nejen svých spoluobčanů).

Myšlenku Euroasijské unie poprvé nastínil kazašský prezident Nursultan Nazarbajev při vystoupení na moskevské univerzitě už v roce 1994. O společenství, které by mělo vycházet ze zkušeností Evropské unie pak začal později mluvit i ruský premiér Vladimir Putin – „Evropská unie v blízké době Rusku dveře neotevře a Rusové zase nebudou chtít vstoupit do NATO. Na druhou stranu se ale svět vyvíjí do propojených skupin a budoucí Euroasijský svaz bude pro Rusko přirozenou cestou.“

Dne 10. října 2014 se k EAHU připojila Arménie, zatímco Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán a Moldova se přiklonily k Evropské unii.

          Prezident Ruska  Vladimir Putin popsal výše uvedený pád Sovětského svazu jako největší geopolitickou tragédii dvacátého století. Nyní vylučuje jakoukoli podobnost mezi někdejší socialistickou mocností a nově vznikajícím společenstvím. No uvidíme, co z projektu zbude, snah už bylo za více jak 20 let několik, výsledek se ale vždy limitně blížil k nule.