Jdi na obsah Jdi na menu
 


Constanta a Mamaia

15. 8. 2015

 

Constanta a Mamaia – Rumunsko
 
Rumunské pobřeží Černého moře, v dávných dobách známé jako Pontus Euxinus, se táhne v délce 244 kilometrů od dunajského ramene Chilie na severu až k obci Vama Veche na jihu.
Pobřeží je rozděleno na dva úseky: na severní úsek s Dunajskou deltou a lagunami a jižní úsek s vysokým břehem, zátokami a výběžky. Rumunské pobřeží je známé svým velmi jemným pískem.
Černé moře se liší od ostatních moří svojí nízkou salinitou. Slanost je jen 17 ‰, ve srovnání s jinými kontinentálními moři poloviční. Pro rodiny s dětmi je výhodné, že moře se svažuje velmi pozvolna, že daleko od břehu je velmi mělko. V některých místech mají pláže šířku 100–200 metrů a hloubka vody nedosahuje více než 1–1,5 metru.
Rumunské pobřeží, které leží téměř na stejné zeměpisné šířce jako Azurové pobřeží, vyniká denním slunečním svitem (až 12 hodin). Vzhledem k tomu, že celé pobřeží je obráceno směrem k východu, nabízí návštěvníkům možnost pozorovat romantické východy Slunce.
Jako hlavní město pobřeží je označována více jak třistatisícová Constanta, která kromě dlouhých písčitých pláží nabízí i jedinečné kulturní zážitky. Můžete zde navštívit Historicko-archeologické muzeum, Muzeum rumunského námořnictví, Etnografické muzeum či večer zajít do místního Hudebního divadla. Etnickou rozmanitost města zdůrazňují tři církevní památky: pravoslavná katedrála z roku 1898, o deset let starší katolický kostel a mešita z roku 1910.
Mezi oblíbená rekreační střediska jen 5 kilometrů na sever od města patří Mamaia (je administrativní součástí Constanty). Mamaia byla místem, kde jsem poprvé na vlastní oči viděl moře  a na to se nezapomíná.
Název tohoto černomořského, do roku 1989 tolik oblíbeného rumunského letoviska, které bývalo „letním snem československých pracujících“ k pobytu u moře, pochází z výrazu "mamaia". Ten v dětské řeči znamená babička.
Mamaia je nejstarším rekreačním střediskem na rumunském pobřeží. Byla založena v roce 1906 na písečném pásu mezi jezerem Siutghiol (jedno z největších rumunských sladkovodních jezer s plochou 19 km2) a Černým mořem. Po roce 1919 se Mamaia rychle rozvíjela díky otevření Casina, výstavbě vil a letního sídla krále Ferdinanda. Díky tomu se na začátku 60. let 20. století dostala mezi elitu nejznámějších rekreačních středisek jihovýchodní Evropy. Po poměrně dlouhém období „klidu“ koncem 20. století se tato lokalita opět navrátila, zcela zrenovovaná, mezi destinace, kam se Češi velmi pozvolna navracejí trávit své dny volna. Je zde bezpečno, bohužel ceny jsou zatím podstatně vyšší než např. v Chorvatsku nebo v Řecku a také dopravní dostupnost je velmi špatná.
Mamaia je určena zejména pro rodinnou turistiku. Mořská pláž v délce více než 6 kilometrů a šířce 100–200 metrů má vynikající jemný písek, moře je „šelfově“ mělké. Ke koupání a k vodním sportům lze využít i sousední sladkovodní jezero Siutghiol. Podél mořské pláže vede promenáda lemovaná mnoha obchody a restauracemi. Jednou z nejznámějších je Hanul Pirajilor (Pirátská krčma), zbudovaná ve tvaru lodě na ostrově Ovidiu. Hosté mohou strávit příjemné večery v barech Melody, Orient, Vatra, Cherhana nebo na diskotékách Clubu Castel, Planet či Enigma. Kromě barů a diskoték můžete v Mamaii navštívit i aquapark nebo letní divadlo, ve kterém se každé léto koná celostátní festival zábavné hudby. Milovníci rumunského folklóru mohou navštívit Satul de Vacana (Prázdninová vesnička) zobrazující tradice všech čtyřiceti rumunských žup. Děti zase rády mimo aquaparku navštěvují Delfinárium v blízké Constantě. Srdcem Mamaie je náměstí před budovou někdejšího kasina uprostřed letoviska. V současné době najdete v Mamaii více jak 50 hotelů, řadu soukromých vil a kempy.
Pro letní sezónu 2004 byla v Mamaii otevřena vyhlídková lanová dráha. V každé její gondole je osm míst. Lanovka přepraví za hodinu až 1500 lidí. Za sedm minut Vás dopraví od Casina k „branám“ Mamaie. Dva kilometry se budete houpat ve výšce padesát metrů nad zemí a uděláte si dokonalý obraz o Mamaii. Vybudování lanové dráhy, která je největší nově otevřenou atrakcí destinace, si vyžádalo investice ve výši 3,5 milionu USD. Cena za svezení v roce 2010 činila 6 RON (tj. asi 33 Kč).
          Oblíbený mamaiský aquapark Aqua Magic má rozlohu 27 200 metrů čtverečných, z toho 4 000 metrů pokrývá voda. Skluzavky jsou dlouhé od 40 do 87 metrů, nechybí ani atraktivní „černá díra“ nebo „kamikaze“. „Líná řeka“, široká 3,5 metru a dlouhá 360 metrů, protéká aquaparkem a spojuje bazény.
Zatím asi největším problémem pro návštívení Mamaie nebo dalších lokalit na rumunském černomořském pobřeží jižně od Constanty – Eforie Nord, Eforie Sud, Costinesti, Mangalie, Olimpu, Neptunu, Jupitera, Cap Aurory, Venusu, Saturnu, 2 Mai nebo Vama Veche je již výše uvedená špatná dopravní dostupnost. Cestovat vlakem více než dva dny do Constanty a pak ještě busem a dva dny zpět si už dnešní „dovolenkáři“ nedovedou vůbec představit a letecká doprava z Prahy do Contanty na Aeroportul International Mihail Kogặlniceanu (CND) zatím nefunguje. Snad se situace brzy změní k lepšímu a opět budou do této destinace létat z ČR charterové lety. Cestovat osobním autem se jednak vzhledem ke vzdálenosti, horskému terénu i nebezpečnosti mimo města nedá zrovna doporučit.