Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berzdorfer See - Sachsen

11. 8. 2010

 

Berzdorfer See – nový vodní areál v Sasku
 
Rekreantům nejen ze tří států střední Evropy se otevřela jihozápadně od německého města Görlitz poblíž hranic s Polskem, asi 40 kilometrů severozápadně od Liberce, nová vodní plocha při příležitosti osmého ročníku akce s názvem Den zážitků. Tradice Dne zážitků vznikla v roce 2003, kdy se toto umělé jezero začalo oficiálně napouštět. Účelem Dne zážitků bylo přilákání investorů, kteří by kolem vodní plochy vystavěli sportovní, společenské a rekreační areály. V otvírací den areálu dne 26. června 2010 zahájily na jezeře také pravidelné plavby výletní lodě.
            Berzdorfer See vzniklo na místě bývalého lignitového dolu, ve kterém se začalo těžit v roce 1835. Za největšího rozmachu v dole pracovalo sedm tisíc lidí a těžilo se zde až 50 tisíc tun hnědého uhlí denně.
            Plocha Berzdorfer See je 3,7 krát větší než severočeského Máchova jezera. Devět set padesáti hektarová vodní plocha má maximální hloubku kolem 70 metrů, objem vody dosáhne 340 milionů m3. Délka břehové čáry je 15,5 kilometru. Název nová vodní plocha dostala podle blízké obce Schönau-Berzdorf.
Součástí areálu budou jsou: přístav, kemping, parkoviště, centrum vodních sportů, golfové hřiště. Ještě se dokončují volejbalová hřiště a stezka pro projížďky na koních. Nevšední stavbou bude také vodní hrad na bukových pilířích. Zázemí u vody zde najdou nejen plavci, ale i jachtaři, potápěči, golfisté aj. Nová vodní plocha bude vhodná nejen pro sportovní jachting, surfování nebo kiteboarding, ale bude se na ní moci provozovat i námořní jachting.
Na ploše téměř deset hektarů se bude rozprostírat kemping, kde bude místo pro 300 stanů nebo karavanů. Kolem jezera povede 18 kilometrů dlouhá cyklostezka, v okolí jezera bude i možnost projet se na koních. Další ubytování nabídne také právě rekonstruovaný vodní zámek.
Takže českým vyznavačům plavání, potápění a vodních sportů se nabízí nová atraktivní lokalita jen několik desítek kilometrů od nejsevernějšího výběžku našeho území. Jistě bude konkurentem obdobně nově vybudovanému jezeru Medard poblíž Sokolova. Asi bude stát za to provést „rekognoskaci“ obou jmenovaných "nových jezer" na mapě Evropy. Co říkáte? Rozhodně pobyt zde, ve zcela moderně a ekologicky vybudovaných areálech, které zcela změnily vzhled zdejší kdysi neutěšené krajiny, vyjde levněji než cesta na jih k často přeplněným lokalitám u Jadranu nebo dalších okrajových moří Středozemního moře, o 1300-1600 kilometrů vzdáleném moři Černém ani nemluvě.