Banán je superpotravina
Banán je zdrojem mnoha prospěšných látek. Dokáže nejen snižovat cholesterol a pomáhat v boji proti cukrovce, ale podle výzkumu vědců představuje také ochranu před HIV.
Průměrný Čech podle statistiky z roku 2016 sní ročně přes devět kilogramů banánů. Ty tak patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce.
Banány mají pozitivní vliv na srdce a cévy díky vysokému obsahu draslíku, vlákniny a prospěšných tuků. Kvůli těmto živinám napomáhají k udržení normálního krevního tlaku a optimální hladiny cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumace banánů také snižuje riziko mrtvice. A správná funkce cévního systému je nezbytná i pro erekci.
Banány patří mezi potraviny, které uvolňují glukózu do krve pomalu, díky čemuž způsobují menší kolísání hladiny cukru v krvi. Současně zvyšují citlivost buněk na inzulín, proto mohou účinně pomáhat při cukrovce 2. typu.
Díky vysokému obsahu vlákniny mají banány příznivé účinky na zažívání a střevní mikroflóru. Při pravidelné konzumaci lidé méně trpí na nadýmání. Banány navíc dokážou zasytit na delší dobu díky postupnému uvolňování glukózy do krve, takže jsou vhodné i při hubnutí. Při banánové dietě je však nutné vzít v potaz stáří ovoce – čím je zralejší, tím méně je účinné (glukóza se pak totiž uvolňuje mnohem rychleji).
Nejzázračnější schopnost banánů odhalili vědci z univerzity v Michiganu už v roce 2010. Provedli tehdy výzkum, který prokázal, že banán obsahuje určitou bílkovinu, která dokáže zabránit vstupu viru HIV do buněk! Tato látka má podobnou účinnost jako T-20 a Maraviroc – dva léky, které se v současné době používají v boji proti přenosu HIV.
Není tedy divu, že vědce napadlo využít tuto látku k výrobě přípravku, který by se aplikoval do pochvy nebo konečníku a bránil tak vstupu infekce do těla.