Jdi na obsah Jdi na menu
 


2018 - Nejšťastnější zemí je Finsko

15. 3. 2018

Nejšťastnější zemí roku 2018 je Finsko

Tvrdí to zpráva, kterou každoročně vypracovává agentura OSN. V hodnocení 156 zemí na základě takzvaného indexu štěstí Finové odsunuli na druhé místo Norsko, které zvítězilo v roce 2017. Česká republika si znovu polepšila, smiley když se posunula na 21. příčku. Slovensko, které bylo minulý rok 40., je na 39. místě. 

Zpráva letos poprvé brala v úvahu také to, jak se v jednotlivých zemích daří imigrantům. Spokojenost přistěhovalců se posuzovala ve 117 hodnocených zemích. Další hlediska, podle nichž se ve zprávě agentury OSN pro řešení v oblasti udržitelného rozvoje (SDSN) posuzuje míra štěstí, jsou kupříkladu průměrná délka života, sociální podpora, HDP, míra korupce, bezpečnost či svoboda rozhodování.

Od zveřejnění první zprávy už léta vévodí žebříčku „šťastných zemí“ severské státy. wink Letos se za prvním Finskem a druhým Norskem umístily Dánsko, Island, Švýcarsko, Nizozemsko, Kanada, Nový Zéland, Švédsko a Austrálie.

Ekonom John Helliwell, emeritní profesor Univerzity Britské Kolumbie, který se podílel na vypracování zprávy, upozornil na to, že prvních deset zemí mělo nejvyšší skóre nejen v celkovém štěstí občanů, ale i ve spokojenosti imigrantů. Nejzajímavějším zjištěním je nápadný soulad ve štěstí imigrantů a těch, kteří se v dané zemi narodili. Migranti, kteří se přistěhují do šťastnějších zemí, z toho těží, zatímco migranti, kteří se přestěhují do méně šťastných zemí, ztrácejí.

Ve Finsku, které má 5,5 milionu obyvatel, žije 300.000 cizinců a obyvatel s cizími kořeny. Nejvíce imigrantů je ve Finsku z jiných evropských zemí, jsou zde ale také komunity Afghánců, Číňanů, Iráčanů či Somálců.

Spojené státy americké spadly ze 14. místa na 18. pozici. no Zpráva uvádí pro tento pokles několik důvodů: USA zažívají krizi veřejného zdraví, která zahrnuje epidemii obezity, závislost na opiátech a depresivní poruchy.“ Dokument poukazuje také na to, že společensko-politický systém v USA vytváří ve srovnání s jinými podobně bohatými zeměmi větší nerovnosti v příjmech, což je jeden z hlavních faktorů, jež přispívají k nespokojenosti občanů. Kromě toho v USA klesá „důvěra, velkorysost a sociální podpora“.

Závěr? Severské země umějí dobře přeměnit bohatství v blahobyt. laugh